Z volebných kandidátok vypadlo už viac ako 80 mien. Väčšina z nich sa svojej kandidatúry vzdala sama. Niektorých odvolali politické strany za ich prešľapy.
Podľa zákona sa kandidát môže vzdať kandidatúry sám alebo ho politická strana môže z kandidačnej listiny odvolať. Doteraz sa vzdalo 77 kandidátov, dvoch kandidátov odvolali politické strany a dvaja kandidáti zomreli.
Téme odstúpivších kandidátov sa venovala redaktorka RTVS Katarína Wildová:
„Ak umreli, tak je pochopiteľné, že to nemá žiaden vplyv na voličské rozhodovanie, ale ak boli stiahnutí pre nejaké aféry, napríklad pre bitky, tak to dokonca môže vyznieť pozitívne,“ uviedol politológ z Ekonomickej univerzity v Bratislave, Radoslav Štefančík.
Z kandidátnej listiny jednej strany stiahlo svoju kandidatúru až 66 ľudí. „V tomto prípade prišlo k vzdaniu sa kandidátov. S týmto sme sa skutočne nestretli. S čím sme sa stretli, že politická strana stiahla celú svoju kandidátnu listinu,“ spresnila riaditeľka Odboru volieb, referenda a politických strán MV SR Eva Chmelová.
„Určite to svedčí o nevyzretosti politickej strany, pokiaľ strana stiahne možno až necelú polovicu svojich kandidátov, tak to vyzerá tak, že tu nejde o reálnu politickú stranu,“ dodal Štefančík.
Čas majú do štvrtka
Kandidát alebo politická strana sa môže vzdať svojej kandidatúry do štvrtka (28. 9.), do siedmej hodiny ráno.
„Aj sa nám to v minulosti stávalo, že vlastne už keď som prichádzala do práce, už o šiestej tu na mňa čakal splnomocnenec z politickej strany, pretože si chcel byť istý, že kandidát, ktorého odvolajú, tak to bude mať aj tie právne účinky,“ povedala Chmelová.
Podľa politológa nemožno vylúčiť, že do tohto termínu ešte nejaká strana neodstúpi. „Predsa len tie jedno-, dvoj- percentné subjekty, pri nich je namieste otázka, že či sa im oplatí kandidovať a trieštiť napríklad nejaké konkrétne krídlo,“ ozrejmil Štefančík.
Zoznam odvolaných kandidátov a tých, ktorí odstúpili, musí byť zverejnený aj pred vstupom do volebných miestností a za každou volebnou zástenou.