Správca zálohového systému upozorňuje na podvody spojené so zálohovaním. I keď je systém podľa riaditeľa zálohového systému Mariána Áča úspešný a dosahuje míľniky v predstihu, narazil na problém – nezákonnú manipuláciu so zálohovanými obalmi.
Áč uviedol, že existuje viacero spôsobov takéhoto nezákonného zaobchádzania s obalmi. Jedným z nich je cezhraničné vracanie obalov. „Je to najmä v prípade výrobcov, ktorí nenahlasujú presné počty obalov, ktoré uvádzajú na trh, respektíve sa u správcov vôbec nenahlasujú,“ vysvetlil.
Správca vie, ako tieto nezákonné manipulácie odhaľovať. Slovensko nie je jedinou krajinou, ktorá využíva zálohový systém a podobné situácie sa už riešili aj v zahraničí. Požiadal ľudí, aby postupovali pri zálohovaní v zmysle zákona.
O podvodoch v zálohovom systéme hovoril jeho riaditeľ Marián Áč. V štúdiu relácie Aktuálne :24 sa s ním rozprával moderátor RTVS Vlado Lichvár:
Nezákonné manipulovanie s obalmi správca systému zaznamenal pri viacerých subjektoch, avšak jeho riaditeľ nespresnil, koľko osôb sa dopustilo deliktu. Dodal, že nejde o príliš vysoké číslo.
Všetky podvody evidujú a následne ich pretavujú do poplatkov pre výrobcov. Znamená to, že tieto škody znášajú výrobcovia. Voči podvodom sa podľa Áča správca zálohového systému bráni od jeho začiatku a plánuje v tom pokračovať.
„Poučili sme sa z praxe iných krajín, kde zálohový systém funguje roky. V prvom rade je to kontrola na stane zálohomatov – majú viaceré bezpečnostné prvky, ktoré dokážu identifikovať takéto podvodné konanie. Fľašku merajú, vážia, kontrolujú etiketu, samozrejme, aj to, čo je na nej,“ opísal Áč.
Pokračoval, že pomáhajú aj štatistiky o tom, ktoré obaly sa vracajú a kamerové systémy distribútorov a predajných miest. Predajcovia môžu pri podozrení na takéto konanie hlásiť aj polícii. Správca ďalej funguje aj so Slovenskou obchodnou inšpekciou, Inšpekciou životného prostredia aj s orgánmi činnými v trestnom konaní.