Dvadsaťjeden detských pohotovostí má do konca budúceho roka zaniknúť. Rodičia budú musieť chodiť s deťmi do vzdialenejších miest. Postupne sa pozrieme na to, ako to ovplyvní dostupnosť starostlivosti v regiónoch. Začíname na východe Slovenska, kde sa zmeny dotknú piatich detských pohotovostí. Jednu z nich zatvárajú v rámci prvej etapy, už v októbri.
Na papieri funguje, no v skutočnosti roky neexistuje. Niektorí obyvatelia Moldavy nad Bodvou si fungujúcu detskú pohotovosť ani poriadne nepamätajú.
Poslednú detskú pohotovosť v tejto poliklinike zrušili už v rámci prvej optimalizácie, teda vtedy, keď aj vznikla – v roku 2017. „Dokončí sa ten klinec, ktorý sa tu zatína už dlhšiu dobu. Je mi to veľmi ľúto,“ povedal primátor mesta Moldava nad Bodvou Slavomír Borovský.
Miestni tak cestujú s deťmi na pohotovosť do Košíc. Tam fungovali dve neďaleko seba, no po novom bude už len jedna. K tejto zmene dôjde v lete budúceho roka.
Téme sa venovali redaktorky RTVS Diana Murdzíková a Katarína Zakuťanská:
„Zrušenie jednej z týchto pohotovostí, či z hľadiska dopravy, alebo dostupnosti, neovplyvní túto situáciu. My ako kraj si myslíme, že tento krok z technického hľadiska nemusí znamenať problém, keďže tu máme dve detské pohotovosti. Avšak ministerstvo s nami túto zmenu nekonzultovalo,“ uviedol hlavný lekár Košického samosprávneho kraja René Hako.
Ľudí to neovplyvní tak, ako v Medzilaborciach či v Sabinove, kde rovnako pohotovosť zanikne. „Ambulantná pohotovostná služba (APS) v Sabinove pokrýva spádové územie, ktoré má 62-tisíc ľudí, z toho predstavuje zhruba 13 600 detí do 14 rokov. APS v Sabinove dnes v priemere ošetrí 800 pacientov do mesiaca. Môžeme konštatovať, že zachovanie pevného bodu ambulantnej pohotovosti v Sabinove je naozaj nevyhnutné,“ priblížil riaditeľ Polikliniky Sabinov Radoslav Ernst.
Posledná plánovaná zmena na východe Slovenska čaká detskú pohotovosť v Kráľovskom Chlmci, neďaleko ukrajinských a maďarských hraníc. Tam by mala skončiť v novembri budúceho roka.