Na hlavný obsah

Desaťtisíce ľudí na Slovensku si od októbra prilepšia, od štátu dostanú vyššie dávky

Vyplýva zo zákona o pomoci v hmotnej núdzi.

Desaťtisíce ľudí na Slovensku si od októbra prilepšia, od štátu dostanú vyššie dávky
Ilustračná snímka eurobankoviek. Foto: RTVS

Sumy pomoci v hmotnej núdzi sa od začiatku októbra tohto roka výraznejšie zvyšujú. Zvýšenie sociálnych dávok vyplýva zo zákona o pomoci v hmotnej núdzi. Vyššie dávky bude dostávať približne 62,2 tisíca domácností.

Finančná pomoc pre sociálne odkázaných ľudí stúpa o rovnaké percento, o aké sa od júla tohto roka zvýšili sumy životného minima. Sumy pomoci v hmotnej núdzi preto idú nahor o 14,7 percenta. O toto percento sa zvyšujú dávky v hmotnej núdzi, ochranný príspevok. Ale aj aktivačný príspevok, príspevok na nezaopatrené dieťa a príspevok na bývanie.

Dávka v hmotnej núdzi pre jednotlivca bez detí sa zvyšuje o 10,90 eura mesačne. Pre jednotlivca s jedným až štyrmi deťmi o 20,70 eura mesačne. Jednotlivec s viac ako štyrmi deťmi dostane viac o 30,20 eura mesačne. U dvojice bez detí ide o nárast o 18,90 eura mesačne, u dvojice s jedným až štyrmi deťmi o 28,30 eura mesačne a u dvojice s viac ako štyrmi deťmi o 38,10 eura mesačne.

Porastú aj aktivačné príspevky

Suma ochranného príspevku ide nahor o 11,10 eura mesačne, aktivačný príspevok stúpa takisto o 11,10 eura mesačne a príspevok na nezaopatrené dieťa o 3 eurá mesačne. Príspevok na bývanie rastie o 12,20 eura mesačne, ak domácnosť tvorí iba jedna osoba, o 20,70 eura mesačne, ak domácnosť tvoria dve osoby, o 26,30 eura, ak domácnosť tvoria tri osoby, o 31,90 eura, ak domácnosť tvoria štyri osoby a o 37,40 eura mesačne, ak domácnosť tvorí päť a viac osôb.

Dávka pre jednotlivca do konca septembra dosahovala 74 eur. Pre jednotlivca s dieťaťom alebo najviac so štyrmi deťmi išlo o 140,70 eura. Jednotlivec s viac ako štyrmi deťmi dostával 205,50 eura, dvojica bez detí sumu 128,60 eura.

Pre dvojicu s dieťaťom alebo najviac so štyrmi deťmi dávka tvorila 192,40 eura a pre dvojicu s viac ako štyrmi deťmi 259,40 eura.

Suma ochranného príspevku bola 75,70 eura pre osobu, ktorá dosiahla dôchodkový vek, je invalidná, osamelým rodičom, ktorý sa stará o dieťa alebo sa stará o fyzickú osobu s ŤZP odkázanú na opatrovanie. Aktivačný príspevok pre člena domácnosti, ktorý je uchádzačom o zamestnanie, dosahoval takisto 75,70 eura.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika