Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Kostoly v dvoch obciach musia po zemetrasení zbúrať, statici skúmajú aj ďalšie budovy

V Jankovciach hrozí pád buď zadnej časti kostola alebo veže.

Kostoly v dvoch obciach musia po zemetrasení zbúrať, statici skúmajú aj ďalšie budovy
Ilustračná snímka - kostol poškodený zemetrasením. Foto: TASR/Roman Hanc

Kostoly v obciach Jankovce a Nižná Sitnica v okrese Humenné poškodené po pondelkovom (9. 10.) zemetrasení budú musieť zbúrať. V prípade poškodeného kostola v Ďapalovciach v okrese Vranov nad Topľou sa ešte čaká na posudok statika. Potvrdil to prednosta Okresného úradu v Prešove Peter Harvan.

„V Jankovciach dokonca hrozí svojvoľný pád buď zadnej časti kostola alebo veže. Preto sme požiadali aj ľudí, ktorí pri tom kostole bývajú, aby sa nezdržiavali v izbách, ktoré sú otočené smerom ku kostolu a požiadali sme aj kňaza v Jankovciach, aby si našiel iné ubytovanie,“ uviedol prednosta. V Jankovciach sa taktiež musela v utorok (10. 10.) večer vysťahovať rodina z domu, ktorý je v zlom stave.

Poškodené kostoly podľa prednostu zabezpečili policajnou páskou. Na mieste sú policajti, v Jankovciach museli aj uzavrieť miestnu komunikáciu.

„V Nižnej Sitnici je narušená dokonca fara, farára sme večer vysťahovali. Kostol musia zbúrať,“ skonštatoval Harvan.

Statici posudzujú poškodenie budov

V rámci riešenia situácie po zemetrasení sú podľa neho v teréne hasiči s plošinami. Pomáhajú odstraňovať najmä poškodené komíny, aby nedošlo k zraneniam a ďalším škodám. Závažnosť poškodení budov posudzujú statici, spisujú sa škody.

„Na ceste sú plachty s veľkosťou 12 x 15 metrov, ktorými by sme chceli prekryť strechy najviac zničených domov. Bojujeme aj s nedostatkom kontajnerov na suť, to tiež riešime, či už v obci Tokajík, Ďapalovce, Jankovce či Nižná Sitnica,“ uviedol prednosta. Rieši sa napríklad aj problém s vyučovaním na materskej a základnej škole v Kolbovciach.

Mimoriadnu situáciu pre pondelkové zemetrasenie vyhlásili na celom území Prešovského kraja. V stredu (11. 10.) popoludní v Prešove zasadne krízový štáb.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko