Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Envirorezort vyhlásil výzvu na sanáciu kontaminovaných oblastí na Slovensku

Oprávneným miestom realizácie projektu je celé územie Slovenska.

Envirorezort vyhlásil výzvu na sanáciu kontaminovaných oblastí na Slovensku
Na snímke územie s monitorovacím vrtom na bývalej skládke Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni v Bratislave. Foto: TASR/Dano Veselský

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR vyhlásilo výzvu na sanáciu environmentálnych záťaží v hodnote takmer 187 miliónov eur. Financovaná je z prostriedkov kohézneho fondu a štátneho rozpočtu.

Cieľom sanačných prác je odstrániť, obmedziť či znížiť kontamináciu a s ňou súvisiace riziko pre zdravie človeka a životné prostredie. Informoval o tom hovorca rezortu Tomáš Ferenčák.

„V poradí tretia výzva envirorezortu z Programu Slovensko je zameraná na sanáciu území, ktoré boli v minulosti kontaminované predovšetkým priemyselnou, vojenskou, banskou, dopravnou či poľnohospodárskou činnosťou,“ priblížil.

Sanovať sa budú podľa neho záťaže, pri ktorých zo zákona prechádza povinnosť sanácie na štát. „Oprávneným miestom realizácie projektu je celé územie Slovenska,“ doplnil. Úplné znenie výzvy je dostupné na webe www.itms2014.sk a www.eurofondy.gov.sk.

Prioritou rezortu je pokračovať v sanácii najrizikovejších lokalít, napríklad toxickej skládky v bratislavskej Vrakuni, starej skládky odpadu v Starej Ľubovni, Giraltovciach či skladu pesticídov v Novej Dedine. Celkové finančné výdavky na riešenie envirozáťaží sa odhadujú na 1,1 miliardy eur.

„Celkový objem potrebných finančných prostriedkov však bude násobne vyšší. Zdroje financovania, kryté predovšetkým z fondov EÚ, pokrývajú iba približne jednu pätinu uvedeného odhadu, asi 240 miliónov eur. Štát a ďalšie vlády budú musieť v tejto súvislosti poskytnúť väčšiu finančnú pomoc pri odstraňovaní environmentálnych záťaží,“ dodal rezort.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko