Na hlavný obsah

Maďarsko dostane na zimu viac plynu od ruského Gazpromu. Má ísť o „významné objemy“ suroviny

Ďalší plyn smeruje aj do Číny.

Maďarsko dostane na zimu viac plynu od ruského Gazpromu. Má ísť o „významné objemy“ suroviny
Ilustračná snímka. Foto: TASR/DPA

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom ešte tento rok poskytne Maďarsku a Číne ďalší plyn. Podľa agentúry TASS to povedal generálny riaditeľ podniku Alexej Miller.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň rokoval v Číne s lídrami oboch krajín a súčasťou ruskej delegácie bol aj Miller. Maďarsko má s Gazpromom od roku 2021 uzavreté dlhodobé zmluvy o dodávkach suroviny.

„Na maďarský trh pôjdu navyše ďalšie významné objemy. Tento rok už dodatočné objemy dosiahli 1,3 miliardy metrov kubických plynu. A máme zmluvu, že v nadchádzajúcom období jeseň-zima budeme pravidelne dodávať ďalšie objemy,“ povedal Miller.

Maďarsko je jedinou krajinou Európskej únie, ktorej líder, premiér Viktor Orbán, si od ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu z konca vlaňajšieho februára udržal priateľské väzby na Putina, uviedla agentúra Reuters.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó už skôr poznamenal, že Maďarsko je so súčasnou zmluvou o dodávkach plynu z Ruska spokojné. Popri EÚ je Maďarsko tiež členom Severoatlantickej aliancie.

Maďari majú väčšinu plynu z Ruska

Maďarsko stále získava väčšinu zemného plynu z Ruska. Maďarská spoločnosť MVM v septembri 2021 uzavrela s Gazpromom dva dlhodobé kontrakty o dodávkach 4,5 miliardy metrov kubických plynu ročne prostredníctvom potrubí vedených cez Srbsko a Rakúsko, teda mimo územia Ukrajiny.

Vzhľadom na to, že dodávky plynovodom Nord Stream boli pozastavené, bola v októbri 2022 uzavretá zmluva o zvýšení dodávok ruského plynu pozdĺž južnej trasy – plynovodom TurkStream a jeho vetvou cez Bulharsko a Srbsko. Vlani prijalo Maďarsko touto cestou 4,8 miliardy metrov kubických plynu, uviedol TASS.

Gazprom sa snaží kompenzovať stratu väčšiny svojich trhov v Európe, o ktoré prišiel od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Plyn do EÚ firma dodávala najmä plynovodom Nord Stream, vedeným po dne Baltského mora. Potrubie však vlani na jeseň vyradili z prevádzky explózie a doterajšie vyšetrovanie zatiaľ nezistilo, kto je za výbuchy zodpovedný.

Orbán minulý týždeň v utorok Putinovi v Číne povedal, že Maďarsko sa nikdy nechcelo postaviť proti Rusku a snažilo sa zachrániť bilaterálne kontakty, uviedol Reuters.

Americký veľvyslanec v Maďarsku Orbánovo rozhodnutie pokračovať v rokovaní označil za znepokojujúce. Estónska premiérka uviedla, že obrázky, na ktorých si obaja lídri podávajú ruky, sú veľmi nepríjemné.

Dopyt stúpa aj v Číne

Šéf Gazpromu povedal, že každodenný dopyt po ruskom plyne je na vzostupe aj v Číne. „Pravidelne dodávame ďalšie objemy na čínsky trh, robíme to už niekoľko rokov. Tento rok si myslím, že (dodatočné objemy) dosiahnu 600 miliónov metrov kubických plynu.

Maďarsko sa považuje za kľúčového potenciálneho oponenta rozhodnutia v procese, ktorý sa má začať v decembri a ktorý sa týka toho, či by mala EÚ začať prístupové rokovania s Ukrajinou. To by si vyžadovalo jednomyseľnú podporu všetkých 27 členských krajín.

EÚ ako celok v reakcii na vpád ruských vojsk na Ukrajinu prudko znížila svoju závislosť od ruských energetických surovín, Maďarsko si ale napriek tomu zabezpečilo ruský plyn ešte nad rámec predtým dohodnutých objemov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika