Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu získala Maďarka a Američan za vývoj vakcín mRNA proti covidu-19

Oznámil to švédsky Karolínsky inštitút.

Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu získala Maďarka a Američan za vývoj vakcín mRNA proti covidu-19
Víťazi Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu Katalin Karikó a Drew Weissman. Foto: Jessica Gow/TT News Agency via AP

Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu za rok 2023 získali v pondelok (2. 10.) americká biochemička maďarského pôvodu Katalin Karikó a americký imunológ Drew Weissman za výskum, ktorý viedol k vývoju prvých vakcín proti ochoreniu COVID-19 s technológiou mRNA. Informoval o tom Karolínsky inštitút v Štokholme, ktorý Nobelovu cenu udeľuje.

„Laureáti prispeli k bezpríkladnému tempu vývoja vakcín počas jedného z najväčších ohrození pre ľudské zdravie moderných čias,“ uviedol výbor.

Obaja vedci pôsobia na lekárskej fakulte Pennsylvánskej štátnej univerzity (Pennsylvania State University – PSU). Už pred viac než 15 rokmi objavili spôsob, ako modifikovať mediátorovú ribonukleovú kyselinu mRNA.

Neskôr vyvinuli metódu na jej umiestnenie do lipidových nanočastíc. To umožnilo rýchle vytvorenie účinných vakcín proti COVIDU-19, ktoré využívajú technológiu mRNA. V očkovacích látkach ju používajú aj americká spoločnosť Moderna a konzorcium Pfizer/BioNTech.

Vlaňajším držiteľom ceny za fyziológiu a medicínu je švédsky genetik Svante Pääbo za objavy v oblasti genómov vyhynutých hominidov a ľudskej evolúcie.

Mená držiteľov ďalších Nobelových cien oznámia v priebehu týždňa

V utorok (3. 10.) oznámia mená ocenených za fyziku, v stredu (4. 10.) za chémiu a vo štvrtok (5. 10.) za literatúru. Nositeľa Nobelovej ceny za mier oznámia v piatok (6. 10.). Túto cenu ako jedinú odovzdávajú v nórskej metropole Oslo, nie v Štokholme.

Alfred Nobel bol úspešný podnikateľ a vynálezca. V poslednej vôli poveril Švédsku akadémiu vied udeľovaním cien za mimoriadne výkony vo fyzike a chémii, Švédsku akadémiu písomníctva cenou za literatúru, Cenu za fyziológiu alebo medicínu určuje Karolínsky inštitút v Štokholme a cenu za mier nórsky parlament. V tom čase tvorili obe krajiny personálnu úniu a nórsky parlament sa usiloval o samostatnosť. Švédi preto obviňovali Nobela z nedostatku vlastenectva.

Laureáti si ceny slávnostne prevezmú 10. decembra, v deň výročia Nobelovej smrti. Okrem pamätnej medaily a diplomu získajú aj finančnú odmenu 11 miliónov švédskych korún (viac než 923.800 eur) z výnosu Nobelovho majetku.

O týždeň v pondelok (9. 10) oznámia nositeľov ceny Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela. Často sa neprávom nazýva Nobelova cena za ekonómiu, vznikla však v roku 1969 a nie je súčasťou dedičstva Alfreda Nobela.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet