Po ďalšom mesiaci, ktorý celosvetovo lámal teplotné rekordy, je prakticky isté, že rok 2023 bude najteplejším v doterajších meraniach. Vyplýva to z piatkového (13.10.) vyhlásenia amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA), informuje agentúra AFP.
„Pravdepodobnosť toho, že rok 2023 bude najteplejším zaznamenaným rokom v histórii, je vyššia než 99 percent,“ uvádza správa NOAA aktualizovaná každý mesiac.
Správa prichádza v čase príprav na stretnutie klimatológov a politikov v Dubaji koncom novembra. Hlavným bodom programu má byť diskusia o postupnom ukončení používania fosílnych palív, hlavného motora klimatickej zmeny spôsobenej človekom.
Výpočty vychádzajú z údajov za september a zo simulácií založených na historických záznamoch od roku 1975.
Viacero kontinentov malo najteplejšie leto v histórii
„Tento september nebol iba najteplejším zaznamenaným v histórii, bol aj najvýraznejšie atypicky teplým mesiacom zo všetkých mesiacov za 174 rokov záznamov NOAA,“ uviedla hlavná vedkyňa NOAA Sarah Kapnicková. „Inak povedané: september 2023 bol teplejší ako priemerný júl v rokoch 2001 až 2010,“ dodala.
Celosvetová priemerná teplota sa v septembri pohybovala 1,44 stupňa Celzia nad priemerom 20. storočia, ktorý bol 15 stupňov Celzia. Podľa údajov NOAA to ej o 0,46 stupňa Celzia viac ako predchádzajúci rekord zo septembra 2020.
Afrika, Európa a Amerika zaznamenali najteplejšie leto v histórii, Ázia druhé najteplejšie. Vysoké teploty vzduchu sa podpísali aj na na teplote oceánov, čo prispelo k častejším a silnejším extrémnym prejavom počasia ako sú hurikány či tajfúny.
Teplé leto zároveň vytvorilo vhodné podmienky pre vznik lesných požiarov v Severnej Amerike a Európe. Vedci varujú, že stúpajúce teploty ešte viac umocnia extrémne prejavy počasia.