Vo voľbách sa do parlamentu dostalo 33 žien, to je o jednu viac ako vo voľbách v roku 2020. Podľa koordinátorky iniciatívy Zakrúžkuj ženu Evy Balažovičovej majú ženy úplne rovnaký záujem o politiku ako muži. Na kandidátkach ich však často nie je dostatočne vidieť.
„To, ako sa postaví kandidátka, je rozhodujúce. O tom, kto a v akom poradí na nich bude, rozhoduje vedenie strán. To väčšinou tvoria len muži,“ vysvetlila. Príčinou je podľa nej aj to, že ženy sú zväčša viditeľné skôr v praktickej rovine, ako napríklad príprave a navrhovaní zákonov.
Taktiež žena musí byť uznávanou odborníčkou vo svojej oblasti, aby sa dostala do vysokej politiky, vysvetlila. Ako príklad uviedla Jedinú slovenskú premiérku Ivetu Radičovú. „Bola známa a medzinárodne uznávaná vo svojej oblasti a mala tiež výraznú podporu vo vedení jej strany,“ uviedla.
Problém vidí v nastavení spoločnosti. „To nastavenie je veľmi stereotypné. Jedine Maďarsko má väčšie zakorenené stereotypy, ako majú ľudia na Slovensku,“ uviedla. Podľa nej si Slováci stále myslia, že ženy sa rozhodujú na základe emócií.
Nastavenie spoločnosti by podľa nej mohli zmeniť najmä mladí ľudia. Obzor si rozširujú cestovaním po svete. „Zúčastnila som sa študentských volieb, a tam to vôbec nevnímali. Nerobili rozdiely medzi mužmi a ženami,“ priblížila Balažovičová.