Na hlavný obsah

Lepšie práva pre LGBT+ ľudí by mali pozitívny vplyv na slovenskú ekonomiku, uviedla koalícia firiem

Vyplýva to z najnovšej správy Open for Business.

Lepšie práva pre LGBT+ ľudí by mali pozitívny vplyv na slovenskú ekonomiku, uviedla koalícia firiem
Na archívnej snímke sprievod za práva LGBT+ ľudí Dúhový PRIDE Bratislava. Foto: TASR/Martin Baumann

Výskumy ukazujú, že diskriminačné postoje a politiky voči LGBT+ ľuďom majú negatívny vplyv aj na celkovú ekonomiku krajiny. Ak by sa práva pre túto skupinu ľudí zlepšili aspoň o desať percent, zvýšil by sa aj hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa o tritisíc eur. Uviedol to v utorok (24. 10.) zástupca koalície svetových firiem Open for Business Dominic Arnall.

„Ak by Slovensko zvýšilo práva LGBT+ ľudí na Slovensku čo i len o desať percent a prijalo napríklad legislatívu umožňujúcu partnerstvá osôb rovnakého pohlavia a vyrovnalo sa tak väčšej skupine krajín EÚ, HDP na obyvateľa by sa zvýšil približne o tritisíc eur,“ priblížil Arnall.

Koalícia Open for Business upozornila, že Slovensko má podľa plánu obnovy a odolnosti víziu dostať sa do roku 2030 z takzvanej pasce stredného príjmu na úroveň 92 percent priemeru EÚ v HDP na obyvateľa.

Arnall dodal, že bez podpory väčšej otvorenosti, inklúzie a rešpektu pre všetkých ľudí žijúcich na Slovensku budú chronické ekonomické problémy len pokračovať.

Slovensko podľa neho zaostáva za svojimi susedmi v rámci Vyšehradskej skupiny v kľúčových ekonomických ukazovateľoch. Tými sú konkurencieschopnosť, inovácie či priamy zahraničný investičný kapitál.

Ako uviedol, pretrvávajúci odliv mozgov, začínajúci sa u študentov univerzít, vedie k strate pracovnej sily zo strany Slovenska do otvorenejších a rôznorodejších spoločností.

„Bolo to nedávno zdôraznené aj v dokumente Magnet pre talent slovenskej vlády. Slovensko podľa neho stráca takmer 2,8 milióna eur za každú vysokokvalifikovanú osobu, ktorá opustí krajinu,“ dodal Arnall.

Výzva na zlepšenie práv

Koalícia uviedla, že na základe údajov spoločnosti LGBT Capital bola v roku 2021 domáca kúpna sila LGBT+ osôb na Slovensku približne 4,2 miliardy eur. To je približne päť percent HDP krajiny, ktorý v danom roku predstavoval 98,5 miliardy eur.

„Radšej ako riskovať odlev takýchto spotrebiteľov z dôvodu diskriminácie by sa mala slovenská vláda a firmy snažiť o väčšiu diverzitu a inklúziu,“ dodala koalícia.

Pre samotných zamestnávateľov je podľa koalície podpora hodnôt rovnosti a inklúzie na pracovisku dlhodobou prioritou. Súkromný sektor sa preto v máji tohto roka rozhodol vyzvať na zlepšenie práv a životných podmienok LGBT+ ľudí na Slovensku. Pod výzvu sa podpísalo 53 firiem pôsobiacich na Slovensku.

„Uvedomujeme si, že apel smeruje k ľudskému rozmeru, ako aj k ekonomickému. Nechceme, aby LGBT+ ľudia trpeli zníženým psychickým zdravím. Zároveň chceme poukázať aj na ekonomický rozmer,“ uzavrela riaditeľka HR Henkel Slovensko Alica Štepánová Kolárová.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika