Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Predaj nových bytov v Bratislave klesol takmer o polovicu, ceny naďalej rastú

Ponuka novostavieb sa rozširuje len minimálne.

Predaj nových bytov v Bratislave klesol takmer o polovicu, ceny naďalej rastú
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Miroslava Mlynárová

Počet predaných bytov v bratislavských novostavbách medziročne klesol o 48 percent. Ponuka novostavieb sa síce naďalej rozširuje, ale len minimálne. Priemerná cena nových bytov sa pohybuje tesne pod sumou 4 000 eur za štvorcový meter (m2) bez dane z pridanej hodnoty (DPH) a medziročne rastie.

Byty v dokončených projektoch sú pritom takmer o 10 percent lacnejšie ako tie rozostavané. Vyplýva to z reportu realitnej kancelárie Herrys za tretí štvrťrok 2023.

V Bratislave sa za tretí kvartál 2023 predalo 177 bytov v nových rezidenčných projektoch. Ponuka sa podľa údajov realitnej kancelárie sústreďuje v 90 projektoch. Predstavuje tak 2 942 voľných bytov. Z rozostavaných bytov sa vypredali takmer dve tretiny.

Oproti predchádzajúcemu kvartálu podľa realitnej kancelárie ostalo na trhu o 11 percent dokončených bytov viac, čo je spôsobené spomalením predaja.

„Na trhu pribúdajú najmä menšie, ale o to kvalitnejšie projekty z pohľadu lokality, komfortu bývania a ponúkaného štandardu aj občianskej vybavenosti. Medializované veľké projekty zatiaľ vyčkávajú na rozbeh,“ vysvetlil partner v realitnej kancelárii Herrys Filip Žoldák.

Z 90 projektov v Bratislave sa tempom viac ako jeden byt mesačne predáva v 23 projektoch. Tieto zároveň tvoria až 90 percent z predaných 177 bytov v novostavbách za tretí štvrťrok 2023, uviedla realitná kancelária.

Najlepšie sa predávali dvojizbové byty

V novostavbách v Bratislave sa v treťom kvartáli 2023 najlepšie predávali dvojizbové byty. Okrem okresu Bratislava IV, kde bol najväčší záujem o trojizbové byty. Medziročne narástla cena bytov za m2 o 2,5 percent .

V súčasnosti sa priemerná cena predaných bytov pohybuje na úrovni 3 965 eur/m2 bez DPH. Najdrahšie sa pritom predávali byty v bratislavskom Starom Meste.

Nasledovali byty v okrese Bratislava IV. To však podľa realitnej kancelárie spôsobuje vyšší dopyt po väčších bytoch. Najlacnejšie sa byty v uplynulom štvrťroku predávali v okrese Bratislava V.

Pri súčasnom tempe predaja a pri dodržaní kolaudačných termínov realitná kancelária očakáva, že by v budúcom roku mohlo byť na realitnom trhu dostupných 1 000 voľných bytov v dokončených projektoch.

„Nová ponuka bytov v novostavbách bude ešte menšia ako doteraz, keďže aktuálne úrokové sadzby motivujú záujemcov o novostavby orientovať sa na zvýhodnené ponuky alebo najlacnejšie projekty, čo kopíruje aj vývoj na sekundárnom trhu,“ doplnil Žoldák.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika