Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Robert Fico i Viktor Orbán blokujú miliardy eur na pomoc pre Ukrajinu

Lídri krajín rokovali o sedemročnom rozpočte eurobloku.

Robert Fico i Viktor Orbán blokujú miliardy eur na pomoc pre Ukrajinu
Slovenský premiér Robert Fico (vpravo) a maďarský premiér Viktor Orbán počas summitu. Foto: TASR/AP

Lídri členských krajín EÚ vo štvrtok (27.10.) počas prvého dňa samitu v Bruseli rokovali aj o revízii spoločného sedemročného rozpočtu eurobloku.

Premiéri Maďarska a Slovenska sa vyslovili proti balíku pomoci pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur, ktorý navrhla Európska komisia. Uviedol to portál Politico s odvolaním sa na nemenovaného diplomata EÚ.

Podľa tohto zdroja maďarský premiér Viktor Orbán povedal, že finančná podpora EÚ pre Ukrajinu nefunguje. Spomenul to aj pred novinármi pred začiatkom samitu.

Slovenský premiér Robert Fico svoj nesúhlas zdôvodnil najmä obavami z korupcie na Ukrajine. Tiež uviedol, že míňanie ďalších peňazí pre Ukrajinu je preňho doma „ťažké predať“.

Politico konštatuje, že v Bruseli vládne presvedčenie, že maďarského premiéra bude možné presvedčiť, aby upustil od veta pri revízii dlhodobého rozpočtu uvoľnením časti európskych fondov zadržiavaných pre spory o právny štát.

Finančný rámec musia schváliť všetci členovia EÚ

Aktualizácia viacročného finančného rámca, ktorú by mali lídri schváliť na samite v decembri, si vyžaduje súhlas všetkých 27 členov EÚ. Úprava tohto rámca, ktorý obsahuje aj Nástroj pre Ukrajinu v hodnote 50 miliárd eur na roky 2024 – 2027, by zabezpečila ďalšiu finančnú podporu Kyjevu. Súčasné financovanie EÚ sa tento rok skončí.

Predseda Európskej rady Charles Michel v tejto súvislosti konštatoval, že v rámci diskusií o revízii dlhodobého rozpočtu EÚ došlo k celkovému konsenzu o predpokladaných dodatočných 50 miliardách eur pre Ukrajinu.

„Mali sme dobrú výmenu názorov, čo bolo potrebné. Vieme, že na stole sú rôzne názory. Preto bolo dôležité zlepšiť vzájomné porozumenie medzi lídrami,“ povedal Michel. Cieľom je dosiahnuť dohodu o revízii sedemročného rozpočtu EÚ do konca tohto roka. Uznal však, že to bude ťažké.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet