Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

VIDEO: Ukrajinský tankista volal do ruskej fabriky po radu s opravou ukoristeného tanku. Výrobca sa mu snažil pomôcť

Rozlúčil sa s nimi so slovami "Sláva Ukrajine".

VIDEO: Ukrajinský tankista volal do ruskej fabriky po radu s opravou ukoristeného tanku. Výrobca sa mu snažil pomôcť
Ilustračná snímka zničeného ruského tanku. Foto: TASR/AP

Ukrajinský tankista telefonoval kvôli pokazenému ukoristenému ruskému tanku na technickú podporu do ruskej fabriky Uralvagonzavod, aby mu poradili s opravou stroja. 

Napísal to časopis Forbes, podľa ktorého sa mu Rusi – vrátane riaditeľa závodu – naozaj snažili pomôcť. Zjavne nepoznali, že hovorí s ukrajinským vojakom.

Ukrajinci ukoristili Rusku počas jeho invázie doteraz na 200 kusov ruských tankov T-72B3, čo je jeden z novších strojov krajiny a vyrába sa v Uralvagonzavode v Nižnom Tagile, poznamenal magazín.

Na rozdiel od iných ruských tankov nemajú Ukrajinci so strojom T-72B3 toľko skúseností, vysvetľuje časopis. Takže keď sa podľa neho tankista s volacím znakom Kočevnik dostal s ukoristeným strojom tohto typu do problémov, zavolal do Uralvagonzavodu. 

Ukrajinci udalosť natočili a záznam sa objavil na serveri YouTube:

Kočevnik si z Rusov hlavne vystrelil, ale problémy s tankom boli skutočné, píše Forbes. Tankista, ktorý slúži pri 54. mechanizovanej brigáde ukrajinskej armády, hlásil pri stroji únik oleja. Taktiež aj poruchu kompresorov alebo zlyhávanie elektrického mechanizmu na otáčanie veže.

V Uralvagonzavode pritom hovoril s mužom, ktorý sa predstavil ako Alexander Anatoljevič. Zjavne nespoznal v rusky hovoriacom Kočevnikovi ukrajinského vojaka. Sľúbil, že bude o problémoch informovať konštrukčnú kanceláriu a obráti sa aj na výrobcu motorov.

Ukrajinec sa potom podľa záznamu dovolal riaditeľovi závodu Andrejovi Abakumovovi, ktorý ho požiadal, aby mu podrobne opísal problémy stroja cez komunikačnú platformu WhatsApp, a sľúbil, že všetko prerokuje s konštruktérmi.

Tankista nakoniec Rusom prezradil, že je ukrajinský vojak a poruchový stroj ukoristila jeho armáda vlani pri Iziume. Na záberoch je tiež počuť, ako Kočevnik žiada Rusov, aby tanky T-72 vyrábali lepšie a ukoristené stroje potom neboli v takom zlom stave. Lúči sa s nimi so slovami „Sláva Ukrajine“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet