Štyria pracovníci jadrovej elektrárne Fukušima sa vystavili prúdu vody obsahujúcej rádioaktívne materiály, pričom dvoch z nich následne preventívne hospitalizovali. S odvolaním sa na spoločnosť TEPCO, ktorá elektráreň prevádzkuje, o tom v piatok (27. 10.) informovala agentúra AFP.
Podľa AFP tento incident zo stredy (25. 10.) poukazuje na nebezpečenstvá, ktorým Japonsko čelí, keď z prevádzky vyraďuje elektráreň, ktorú v roku 2011 v dôsledku zemetrasenia zaplavila vlna cunami. Šlo o najzávažnejšiu jadrovú haváriu na svete od jadrovej katastrofy v ukrajinskom Černobyle z roku 1986.
Ku kontaktu zamestnancov s kontaminovanou vodou došlo pri čistení potrubia systému na filtrovanie rádioaktívnej odpadovej vody.
Dvoch zo zamestnancov museli následne hospitalizovať. Mladší z nich bol ožiarený po celom tele – s výnimkou tváre, u staršieho sa zistilo ožiarenie v oblasti žalúdka. Riziko vzniku popálenín kože z radiácie však bolo u oboch osôb veľmi nízke, uviedla spoločnosť TEPCO s odvolaním na ošetrujúceho lekára zamestnancov.
TEPCO od konca augusta vypúšťa vyčistenú rádioaktívnu vodu z elektrárne do oceánu. Tento krok spôsobil kritiku zo stranu niekoľkých krajín vrátane Číny a Ruska, ktoré v obave o zdravie svojho obyvateľstva zakázali dovoz rýb a morských plodov z Japonska.