Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Vagnerovci plánovali v Moldavsku prevrat, vyhlásila tamojšia prezidentka

Hovorila o napätej situácii.

Vagnerovci plánovali v Moldavsku prevrat, vyhlásila tamojšia prezidentka
Chlapec kráča okolo premaľovaného loga žoldnierskej Vagnerovej skupiny. Foto: TASR/AP

Ruská polovojenská Vagnerova skupina plánovala v Moldavsku prevrat, vyhlásila v piatok (6. 10.) tamojšia prezidentka Maia Sanduová. Informovala o tom agentúra DPA.

„Situácia je skutočne napätá a my sa musíme chrániť,“ vyhlásila Sanduová v rozhovore pre denník Financial Times. Nekonkretizovala, kedy sa mal pokus o prevrat uskutočniť. Plánom však podľa jej slov bolo podplácať voličov a podnecovať násilné provládne protesty.

Do Moldavska, bývalej sovietskej republiky ležiacej medzi Ukrajinou a Rumunskom, údajne pašovali z Ruska finančné prostriedky. A to pomocou kuriérov a prevodmi z účtov v Dubaji.

Varovania o hroziacom prevrate sa v Moldavsku ozývali začiatkom tohto roka. Úrady v marci v Kišiňove zadržali člena žoldnierskej Vagnerovej skupiny, ktorá v konflikte na Ukrajine dlho bojovala po boku ruskej armády.

Šéf skupiny Jevgenij Prigožin však neskôr ostro kritizoval ruské vojenské vedenie, následne sa v júni vzbúril a spolu so svojimi žoldniermi podnikol pochod na Moskvu, hoci ho v rovnaký deň aj ukončil.

O dva mesiace neskôr sa lietadlo s Prigožinom na palube za dosiaľ nejasných okolností zrútilo. Ruský prezident Vladimír Putin vo štvrtok naznačil, že pád lietadla mohol spôsobiť výbuch granátu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet