Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Vlhová prvenstvo neobhájila, najlepším armádnym športovcom za rok 2023 je Eliška Mintálová

Mintálová si tento rok vybojovala miestenku na OH 2024.

Vlhová prvenstvo neobhájila, najlepším armádnym športovcom za rok 2023 je Eliška Mintálová
Na snímke slovenská reprezentantka vo vodnom slalome Eliška Mintálová získala 1. miesto v ankete rezortu Ministerstva obrany v priestoroch Štátnej opery v Banskej Bystrici. Foto: TASR

V Banskej Bystrici v pondelok (30. 10.) večer vyhlasovali a oceňovali najlepších športovcov rezortu Ministerstva obrany SR za rok 2023. Prvenstvo neobhájila lyžiarka Petra Vlhová, zvíťazila vodná slalomárka Eliška Mintálová. Stala vicemajsterkou sveta v K1 a vybojovala si aj priamu účasť na OH 2024 v Paríži.

„Tým, že som si vybojovala olympiádu o preteky skôr, tak to bolo vtedy emotívne a veľmi som si to užila. Chcela by som sa na budúcoročné OH v Paríži dobre pripraviť a byť hlavne v zdravotne poriadku a podať tam čo najlepší výkon, čiže dosiahnuť finále a atakovať popredné priečky. Potrebujem mať aj šťastíčko,“ vyhlásila po prevzatí ocenenia Mintálová a po skončení na brífingu ešte uviedla: „Prekvapilo ma, že som vyhrala túto anketu. Myslela som si, že budem druhá. Veľmi si to vážim. Som vďačná Dukle za dlhoročnú podporu, vďaka nej mám toto ocenenie a športové úspechy. Vynaložili sme obrovské úsilie túto sezónu, aj preto som mohla vyhrať preteky Svetového pohára a získať striebro na MS. Teraz nás čaká príprava na olympiádu, veľmi sa na ňu teším, lebo cesta je niekedy krajšia než daný úspech.“

Mintálová zvíťazili s jasným náskokom

Počas slávnostného večera v Štátnej opere v Banskej Bystrici bolo ocenených desať najúspešnejších športovcov VŠC DUKLA v kategórii senior, traja v kategórií mládežník a jeden tréner.

Výsledky ankety vzišli z hlasovania šesťdesiatich trénerov a zamestnancov VŠC DUKLA. Mintálová získala 493 bodov s veľkým náskokom pred druhou šprintérskou majsterkou sveta v skialpinizme Mariannou Jágerčíkovou (397 b) a treťou Vlhovou (392 b), ktorá v celkovom hodnotení Svetového pohára 2022/2023 obsadila tretie miesto.

Tománková chce získať pre Slovensko medailu na OH

V kategórii najlepší mládežník získala prvenstvo džudistka Patrícia Tománková. V tomto roku sa stala dorasteneckou majsterkou sveta i Európy, keď súperky vo finále zdolala v krátkom čase, k čomu na slávnostnom vyhlásení vtipne poznamenala: „Dobre ma motivuje tréner a otec, preto som mala rýchlo súperky za sebou. Pripomenul mi peňažnú cenu za prvé miesto.“

Iba 16-ročná Tománková verí, že získa raz pre Slovensko aj medailu z olympijských hier. Najbližšie by sa jej to mohlo podariť v Los Angeles v roku 2028.

„Toto ocenenie znamená pre mňa veľmi veľa. Patrí celému nášmu tímu a všetkým ľuďom okolo mňa. V Dukle som len od tohto roka, takže o to viac si to cením. Teraz ma čaká v Japonsku sústredenie. Budúci rok absolvujem nielen dorastenecké majstrovstvá sveta a Európy, ale chcela by som aj tie juniorské, ak sa kvalifikujem. Myslím si, že na to mám a chcem doniesť ďalšie medaily. Mojím snom je však štartovať na olympiáde o päť rokov a získať zlato,“ povedala mladá džudistka z Pezinka, ktorá má aktuálne za sebou 21 víťazných duelov v rade.

Najlepším armádnym trénerom sa stal kouč vodnej slalomárky Elišky Mintálovej Peter Cibák ml.

Sieň slávy privítala nových členov

Počas slávnostného večera boli uvedení do Siene slávy dve významné osobnosti vodného slalomu – tréner Jozef Martikán, ktorý so svojím synom Michalom získal päť olympijských medailí (2x zlato, 2x striebro, 1x bronz) a Elena Kaliská, dvojnásobná olympijská víťazka v disciplíne K1 v rokoch 2004 a 2008.

„Teším sa, že máme už teraz za nami úspešný rok i počtom medailí, ale aj ďalšími úspechmi, ktoré naši športovci získali. Napríklad aj získaním miestenky na olympijské hry. Nie je síce zatiaľ taký rekordný ako vlani, ale ešte sú dva mesiace pred nami. Ide o predolympijský rok. Všetko orientujeme na ten budúci – olympijský. Veríme, že pribudne viac limitárov, ktorí si vybojujú miestenku na OH a budú pripravení na takej úrovni, aby mohli konkurovať najlepším a získať medailové pozície. Radi by sme boli, aby z Dukly odišlo do olympijského Paríža aspoň 20 športovcov,“ hodnotil ešte neukončený rok 2022 a víziu do olympijského 2023 po slávnostnom ceremoniáli riaditeľ VŠC Dukla Banská Bystrica Matej Tóth.

Na podujatí sa zúčastnili viaceré osobnosti slovenského športu, ako aj zástupcovia ministerstva obrany, ozbrojených síl SR, samosprávy či športových zväzov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport