Na hlavný obsah

Minister Takáč volá po riešení prebytku ukrajinského obilia. Pohrozil predĺžením embarga na agrokomodity

Mohlo by trvať do nájdenia riešenia zo strany EK.

Minister Takáč volá po riešení prebytku ukrajinského obilia. Pohrozil predĺžením embarga na agrokomodity
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD). Foto: TASR/Jaroslav Novák

Slovensko je pripravené predĺžiť zákaz dovozu agrokomodít z Ukrajiny, ak Európska komisia (EK) nenájde vhodný spôsob, ako riešiť prebytok ukrajinského obilia v Európe. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov v Bruseli.

Takáč spresnil, že sa pred zasadnutím Rady ministrov stretol s prvým podpredsedom EK Marošom Šefčovičom, eurokomisárom pre poľnohospodárstvom Januszom Wojciechovským a svoj prvý pracovný pobyt v Bruseli využil aj na rokovania s rezortnými partnermi z krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a Rakúska a tiež z krajín susediacich s Ukrajinou.

„V rámci rokovaní s Wojciechovským som otvoril tému, že budúci rok oslávime 20 rokov od vstupu do EÚ a Slovensko ešte nie je vyrovnané v konvergencii, v priamych platbách, s inými členskými krajinami. Sme na úrovni okolo 82 percent a eurokomisár uznal, že to je problém,“ opísal situáciu Takáč.

Dodal, že komisára uistil, že proces digitalizácie a transparentnosti na Pôdohospodárskej platobnej agentúre bude pokračovať v snahe premeniť túto agentúru na modernú inštitúciu 21. storočia.

Minister zároveň spresnil, že naprieč všetkými stretnutiami rezonovala téma dovozu ukrajinského obilia do EÚ. Táto téma nebola predmetom oficiálnych rokovaní, ale počas jednotlivých stretnutí sa tomu všetci venovali.

O termínoch zatiaľ nehovorí

Podľa Takáča ide o veľký problém z pohľadu Slovenska. Krajina inak podporuje prevoz ukrajinského obilia cez tranzitné koridory do tretích krajín.

„Realita je taká, že tieto komodity zostávajú v EÚ a Slovensko zhruba jednu tretinu pôdy využíva na pestovanie obilnín a ich predaj do krajín západnej Európy. Hrozí nám, že tieto trhy obsadia nejakí dodávatelia lacnejšej pšenice vypestovanej za iných podmienok na Ukrajine,“ vysvetlil.

Upozornil, že to môže byť problém. Lebo čo má potom Slovensko robiť so zhruba 500-tisíc hektármi pôdy ak stratí možnosť vyvážať obilie. Pestovanie zeleniny, ovocia či krmiva pre hospodárske zvieratá obrábanie tejto plochy vyrieši len okrajovo.

„S veľkou pravdepodobnosťou predložím na vládu návrh predĺženia zákazu dovozu, ktorý máme z našej strany do konca roka. Neradi robíme tieto veci, ale EK musí prísť s nejakým návrhom riešení. O tom som hovoril aj s Wojciechowským. Aby sa hľadalo spoločné riešenie toho, že ukrajinské komodity sa umiestňujú na spoločnom trhu,“ povedal.

Na otázku TASR, na ako dlho by chcel tento zákaz dovozu ukrajinských agrokomodít predĺžiť a či to konzultuje s ostatnými krajinami susediacimi s Ukrajinou, uviedol, že tieto krajiny musia zachovať jednotný postoj. Dodal, že o termínoch je predčasné hovoriť, ale môže to trvať dovtedy, kým EK nenájde prijateľné riešenie pre všetkých.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika