Na hlavný obsah

Autodopravcovia zablokujú hraničný priechod medzi Vyšným Nemeckým a Užhorodom

Blokádu spustia v piatok.

Autodopravcovia zablokujú hraničný priechod medzi Vyšným Nemeckým a Užhorodom
Ilustračná snímka - kolóna kamiónov. Foto: TASR/Roman Hanc

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) na základe rozhodnutia predsedníctva zablokuje hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod.

Priechod budú autodopravcovia blokovať od 1. decembra 15.00 h až do odvolania. Po rokovaní s ministerstvom dopravy (MD) o tom informovali autodopravcovia.

„Účelom nášho protestu je potreba neodkladných riešení. Za naše, slovenské, oprávnené požiadavky, ktoré sme predložili ministrovi dopravy Jozefovi Rážovi. Ďakujeme za vypočutie a uznanie oprávnenosti našich požiadaviek,“ uviedla UNAS. Chce pripojiť k dopravcom z Poľska, ktorí hraničné prechody blokujú takmer štyri týždne.

UNAS kritizuje dohodu, ktorou Európska únia (EÚ) umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením.

Dohoda medzi EÚ a Ukrajinou o cestnej nákladnej doprave podľa autodopravcov devastačne narušila pomer obchodu a vykonaných prepráv medzi Slovenskom a Ukrajinou v neprospech slovenských dopravcov.

Nesmú obmedziť životy ľudí na východe

V stredu (29. 11.) mali na rokovaní s rezortom dopravy zástupcovia UNAS viacero požiadaviek. Prvou z nich bolo práve vypovedanie dohody medzi EÚ a Ukrajinou. MD na sociálnej sieti uviedlo, že autodopravcovia majú právo štrajkovať, no nesmú narušiť život obyvateľov.

„Rešpektujeme právo autodopravcov štrajkovať. Dohodli sme sa, že ak pristúpia ku štrajku, budú štrajkovať takým spôsobom, aby príliš nenarušili život obyvateľov východného Slovenska,“ uviedol rezort dopravy.

UNAS uviedla, že nebude blokádou nijako obmedzovať prevoz humanitárneho tovaru, vojenskej pomoci, živých zvierat, paliva a chladeného či čerstvého tovaru. Dopravu obchodného tovaru, ktorý sa nachádza v kamiónoch, budú prepúšťať v počte štyroch kamiónov za hodinu.

Autodopravcovia sa vyjadrili, že EÚ uzatvorila zmluvu s dobrým úmyslom, no bez analýzy a vplyvu na trhy susedných štátov Ukrajiny.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny