Vláda v najbližšom čase predstaví opatrenia, ktorými chce zabrániť prudkému nárastu cien zemného plynu. A to pre všetkých regulovaných odberateľov, teda domácnosti, malé podniky aj pre samosprávy. Ministerstvo hospodárstva nevylučuje ani znižovanie poplatkov za elektrinu.
Hoci v tomto roku ceny zemného plynu v Európe poklesli v porovnaní s rokom 2022, stále výrazne prevyšujú dlhodobé priemery. Domácnostiam na Slovensku tak naďalej hrozí skokovité zdraženie faktúr za plyn a teplo.
S analytikmi sa v relácii Správy RTVS rozprával redaktor Vladimír Amrich:
„Bude to možno aj o 150 percent vyššia cena, ako platia domácnosti dnes. Tie majú dotované ceny,“ myslí si analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida.
„Určitý zásah vlády cez nejaké kompenzácie je do istej miery nevyhnutný. O tom, aký veľký, bude musieť rozhodnúť vláda s ohľadom na štátny rozpočet,“ uviedol bývalý riaditeľ SPP Miroslav Kulla.
Príslušné rezorty aktuálne rokujú s dodávateľmi energií. Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) naznačila, že vláda chce pokračovať v plošnej pomoci.
„Chceme, aby kompenzačný mechanizmus nebol len pre vybrané skupiny, ale väčšinou pre regulovaných spotrebiteľov,“ dodala ministerka.
Podľa odborníkov by napätá situácia na trhu s plynom mohla pretrvávať do roku 2025. „V roku 2024, ale predovšetkým v roku 2025, sa postaví mnoho nových skvapalňovacích terminálov. Mnoho z nich sa postaví v Európe, takže situácia by sa mala zlepšiť,“ myslí si nezávislá konzultantka v energetike Lenka Kovačovská.
Čo sa elektrickej energie týka, silovú zložku dodajú Slovenské elektrárne za nezmenenú cenu. Ministerka hospodárstva pripustila, že vláda zasiahne aj do poplatkov za odber elektriny.