Na hlavný obsah

Estónska premiérka Kaja Kallasová naznačila záujem o pozíciu šéfa NATO

Je jednou z najväčších kritičiek Ruska.

Estónska premiérka Kaja Kallasová naznačila záujem o pozíciu šéfa NATO
Estónska premiérka Kaja Kallasová. Foto: TASR/AP

Estónska premiérka Kaja Kallasová v utorok (14. 11.) večer uviedla, že by bola rada, keby sa o nej uvažovalo pri obsadzovaní pozície generálneho tajomníka NATO po odstúpení Jensa Stoltenberga z funkcie. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na portál Politico.

Na konferencii mediálnej spoločnosti Politico vo Washingtone Kallasová odpovedala redaktorovi portálu „áno“ na otázku, či by bola rada, keby sa o nej uvažovalo pri obsadzovaní tejto pozície.

Kallasová je jednou z hlavných kritičiek Ruska v Európskej únii. Presadzuje komplexnejšie plány na obranu pobaltských postsovietskych štátov Estónska, Litvy a Lotyšska, ktoré priamo susedia s Ruskom.

Podľa diplomatov z NATO by prístup Kallasovej mohli niektorí členovia NATO považovať za príliš dravý na to, aby Alianciu viedla, píše Reuters.

Stoltenberg sa ujal funkcie generálneho tajomníka NATO v roku 2014. Jeho mandát končí na budúci rok v októbri, pričom v júli mu bol už po štvrtýkrát predĺžený. Vzhľadom na pokračujúcu vojnu na Ukrajine sa členské krajiny totiž rozhodli zachovať skúseného lídra, než sa snažiť dohodnúť na jeho nástupcovi.

Záujem o funkciu generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie vyjadril aj končiaci holandský premiér Mark Rutte.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet