Slovenská bioplynová asociácia (SBA) upozorňuje na poplašné, nepravdivé a neodborné informácie týkajúce sa pondelkového (20. 11.) úniku látky z odstavenej bioplynovej stanice pri Senci.
Zdôrazňuje, že v žiadnom prípade nejde o nebezpečné chemikálie. Vyvracia tiež špekulácie o ich možnom dosahu na životné prostredie. V stanovisku to konštatuje generálny sekretár SBA Dávid Kančo.
Podotýka, že biomasu v skladovacích nádržiach tvoria biologicky rozložiteľné substráty (kukuričná siláž, maštaľný hnoj), ktoré uvoľňujú bioplyn. Zvyškový materiál, ktorý sa na plyn nerozloží, sa nazýva digestát. Ide o organické hnojivo, teda materiál, ktorý sa poľnohospodármi bežne zapracúva do pôdy ako výživné ekologické hnojivo. Je to teda náhrada umelých hnojív vyrábaných v chemickom priemysle zo zemného plynu.
„Ak ide o dlhšie odstavenú bioplynovú stanicu, proces tvorby bioplynu je pozastavený. Navyše, digestát je zmiešaný s dažďovou vodou, ktorá jeho koncentráciu a jediný nepríjemný sprievodný jav jeho úniku, zápach, ešte viac znižuje,“ zdôrazňuje Kančo s tým, že v žiadnom prípade nejde o žiadnu formu chemickej otravy ani kyanovodík.
Nevedia, prečo došlo k úniku
SBA zároveň ubezpečuje, že v prípade akejkoľvek potreby je pripravená pomôcť zasahujúcim zložkám pri objasnení povahy unikajúceho digestátu a jeho vplyvu na okolitú poľnohospodársku pôdu. Podotýka, že podobne, ako iné komplexné technologické zariadenia, ani bioplynové stanice sa nemôžu úplne vyhnúť nehode.
„V tomto prípade sa však hovorí o zavinení človekom, keďže zo skladovacej nádrže bol pravdepodobne odcudzený ventil na potrubí, ktorým sa digestát odčerpával, čo malo za následok jeho únik,“ vysvetľuj SBA, ktorá vyjadruje ľútosť nad vzniknutou situáciou.
K úniku neznámej látky došlo pondelok (20. 11.) krátko pred 15.00 h z doposiaľ nepotvrdených príčin. Do okolia sa podľa informácií zasahujúcich zložiek dostalo približne 500 metrov kubických digestátu.
Na mieste udalosti zasahovali hasiči približne do 20.00 h. Ich prácu komplikoval tlak v nádobe, v ktorej sa látka nachádzala.
Upozorneniam Slovenskej bioplynovej asociácie sme sa venovali v relácii Aktuálne :24: