Prvý podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič je šiestym najvplyvnejším Európanom, ktorý môže rozhodovať o dianí v Európe v roku 2024. Vyplýva to z rebríčka 28 najvplyvnejších osôb v Európe, ktorý v utorok (28. 11.) predstavil týždenník Politico.
Každoročný „rebríček moci“ sa teraz točí okolo myšlienky, či sa podarí európskym umierneným politikom zahnať na okraj radikálne politické sily, ktoré ohrozujú ich moc. Ide o zoznam tých, ktorí udávajú smer diskusie a riadia rozhodnutia v Európe, spresnil Politico.
Každý z politikov alebo političiek má podľa Politico prívlastok, ktorý ho najviac charakterizuje. Šefčoviča označil ako „spoľahlivého vizionára“.
Pred slovenského eurokomisára sa dostali šéfka EK Ursula von der Leyenová či francúzsky prezident Emmanuel Macron. Ale aj šéf úradu ukrajinského prezidenta Andrij Jermak a turecký prezident Recep Tayip Erdogan.
Toľko pracovných pozícií, že sa nevojdú na vizitku
Politico si pri tvorbe Šefčovičovho profilu položil otázku, či existuje v eurokomisii práca, ktorú momentálne nerobí. Týždenník pripomenul, že 57-ročný Slovák vo svojom plnom treťom funkčnom období eurokomisára nazbieral toľko pracovných pozícií, že sa mu ani nevojdú na jednu vizitku.
Šefčovič je zodpovedný za implementáciu Európskej zelenej dohody. Vedie dôležité pobrexitové rokovania so Spojeným kráľovstvom. Má na starosti medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad.
Doťahuje rokovania o nových asociačných zmluvách s Andorrou, Islandom, Lichtenštajnskom, Monakom, Nórskom, San Marínom a Švajčiarskom. Je podpredsedom Energetickej platformy EÚ, ktorá zaisťuje spoločné nákupy zemného plynu, a jeho meno sa stále spája s Európskou alianciou pre batérie.
Pán Oprav to
Týždenník pripomenul, že Šefčovič predtým, ako v roku 2009 dočasne nahradil v eurokomisii Jána Figeľa, bol slovenským veľvyslancom v Izraeli a vedúcim Stáleho zastúpenia SR pri EÚ. Dnes je najdlhšie slúžiacim členom kolégia komisárov.
Von der Leyenová mu zverila niektoré z najzložitejších portfólií v eurokomisii a Šefčovičovi sa podľa Politico podarilo úspešne sa popasovať s týmito výzvami. Najmä vďaka rokovaniam s Londýnom o doladení pobrexitových vzájomných vzťahov si získal povesť „pána Oprav to“ (Mr. Fix It).