V Rumunsku žije asi šesťtisíc medveďov, tvrdia to naši zoológovia, ktorí sa tam chodia inšpirovať, ako riešiť problémy so šelmami. Rumuni zas berú inšpiráciu u nás.
Zoológovia z oboch krajín sa stretli v mestečku, kde majú pod elektrinou takmer všetko. Elektrické ohradníky proti medveďom tam nájdete pri škole či obchode.
Ako riešia problémy s medveďmi v Rumunsku zisťovala redaktorka RTVS Ivana Ratkovská:
Podľa posledných zistení a sčítaní je na Slovensku približne 1 200 medveďov. Ide o priemerné číslo, údaje ochranárov a lesníkov sa rozchádzajú.
„Vo veľa veciach je to v Rumunsku rovnaké ako u nás. Rozdiel je v tom, že medvede v oblasti Fagarašu sú pri cestách a dokonca od ľudí už vyžadujú jedlo. To je veľmi nepríjemné. Dúfam, že toto si na Slovensku budeme vedieť ustrážiť,“ priblížil zoológ ŠOP Správy TANAP-u Michal Haring.
Konferencia zoológov sa konala v mestečku Tušnad. Celá dedina je pod elektrickými ohradníkmi – sú pri reštauráciách, kaviarňach, ale aj obyčajných domoch, aby im medvede nechodili do záhrad.
„Ľudia si na to zvykli. Cez deň ohradníky vypínajú. Mestečko sa nachádza v dolinke medzi horami, čiže v medveďom biotope, niečo podobné ako tatranské osady u nás,“ hovorí Haring.
Útočiská pre problémové medvede
Rumunov zaujalo slovenské osádzanie staničiek na zabezpečenie odpadkov. „V tomto budeme rumunským kolegom pomáhať,“ povedal zoológ.
Rumuni chceli situáciu s medveďmi riešiť aj odlovom. „Pri populácii šesťtisíc jedincov stanovili kvótu na 400 kusov a nakoniec od toho upustili,“ skonštatoval Haring.
Prieniky s Rumunmi našli naši zoológovia pre telemetrických obojkoch. „Tie sa chystajú už dlhšie. Na základe satelitných snímok, telemetrických obojkov a fotopascí idú vylepšiť monitoring problémových jedincov,“ priblížil zoológ.
V Rumunsku funguje aj tzv. útočisko, kam vedia umiestniť problémové jedince, ktorých správanie sa už nedá zmeniť. Majú tam aj sirotinec pre malé medvieďatá, ktoré neskôr vedia vypustiť do prírody.