Obľúbená regionálna mliekareň v Selciach pri Banskej Bystrici po viac ako tridsiatich rokoch výroby končí. Podľa poľnohospodárskej a potravinovej komory sa musia zlepšiť podmienky pre slovenských výrobcov potravín, inak hrozí zánik aj ďalších.
Mliekareň Kopanice Selce vznikla v roku 1992. Produkty známeho regionálneho výrobcu mliečnych výrobkov už v obchodoch nenájdete. Mliekareň na sociálnych sieťach ohlásila svoj koniec.
„Milí naši zákazníci, chceme Vám všetkým poďakovať za Vašu priazeň a vernosť. Dnešným dňom končí Mliekareň Kopanice Selce. Ďakujeme všetkým a veríme, že na naše výrobky budete spomínať,“ prihovorila sa firma svojim zákazníkom.
Viac o zrušenej mliekarni zisťoval v relácii Správy RTVS z regiónov redaktor Lukáš Urbašík:
Aké sú dôvody ukončenia výroby nám vedenie mliekarne na kameru nechcelo povedať. Podľa regionálnych mliekarov je najväčším problémom to, že potravinárska výroba na Slovensku nie je dostatočne dotovaná v porovnaní s iným krajinami.
„Tým pádom sa na pulty hlavne veľkoobchodných reťazcov dostávajú lacné potraviny. Dokonca v koncových cenách nižších, ako sú výrobné náklady základných vstupných surovín. A tomuto my konkurovať v žiadnom prípade nevieme,“ priblíži riaditeľ breznianskej mliekarne Peter Lukáč.
„Potom je to rad problémov, čo sa týka obrovského investičného dlhu, či už v prvovýrobe potravinárskej, alebo poľnohospodárskej, obrovská byrokratická záťaž. Rad nezmyslov, ktoré sú v novom strategickom pláne, čo nám sťažuje a komplikuje život ako prvovýrobcom,“ ozrejmil podpredseda regionálnej poľnohospodárskej komory Mojmír Haško.
„Budeme teraz robiť rozpočet a budeme prihliadať na požiadavky pána ministra pôdohospodárstva, aby sme dokázali takýmto veciam predchádzať a jednoducho nedopustili, aby sme aj posledné zbytky našej poľnohospodárskej prvovýroby takýmto spôsobom dovolili zlikvidovať,“ povedal predseda výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životé prostredie Rudolf Huliak.
Členovia poľnohospodárskej a potravinovej komory upozorňujú na nefungujúci systém už dlhodobo. Tvrdia, že ak sa nezlepšia podmienky, tak podobný osud môže postihnúť aj ďalších domácich výrobcov.