Sopka Ulawun na Papue-Novej Guinei začala v pondelok (20. 11.) eruptovať a chrliť sopečný popol až do výšky 15 kilometrov. Japonský meteorologický úrad (JMA) v tejto súvislosti vyhodnocuje možné riziko cunami na pobreží Japonska, informuje agentúra AP.
Some great photos of Ulawun erupting….
— Volcaholic 🌋 (@volcaholic1) November 20, 2023
On the evening of the 20th November, a significant eruption took place at Ulawun Volcano in Papua New Guinea, with volcanic ash reaching 15,000 meters.
Via: @abc_geografija
📷 Lost Generation pic.twitter.com/v1ko6YZiUv
Seizmickú aktivitu sopky Ulawun ležiacej na ostrove Nová Británia zaznamenali o približne 07.30 SEČ. JMA dosiaľ nevydala varovanie pred cunami. Uviedla, že na pozorovacích miestach v Japonsku a mimo neho neboli zistené žiadne výrazné zmeny morskej hladiny.
Na Japoncov žijúcich v pobrežných oblastiach však apelovala, aby boli ostražití pre prípad možného oneskoreného príchodu prívalovej vlny.
Tichomorské centrum varovania pred cunami so sídlom na Havaji tiež nevydalo žiadnu výstrahu.
Ulawun patrí k najnebezpečnejším sopkám na svete. Jej erupcia v júni roku 2019 vyhnala z domovov približne 7 000 – 13 000 ľudí. V minulom storočí tiež figurovala na zozname tzv. sopiek desaťročia pozorovaných seizmológmi z dôvodu intenzívnych erupcií a súvisiacich rizík.