Na hlavný obsah

Rezort kultúry sa musí podľa premiéra vrátiť k posilňovaniu slovenských tradícií a dedičstva

Jednou z tém by malo byť aj verejnoprávne poslanie RTVS.

Rezort kultúry sa musí podľa premiéra vrátiť k posilňovaniu slovenských tradícií a dedičstva
Predseda vlády SR Robert Fico a ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Ministerstvo kultúry sa musí vrátiť k duchu a posilňovaniu kultúrnych tradícií a dedičstva slovenského národa. Pri pondelkovej (6. 11.) návšteve predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) v sídle rezortu sa na tom premiér zhodol s ministerku Martinou Šimkovičovou (nom. SNS).

Fico označil ministerstvo kultúry za mimoriadne dôležité pre Slovensko. V tejto súvislosti ministerku požiadal, aby rezort pod jej vedením venoval výraznú pozornosť zviditeľňovaniu odkazov najvýznamnejších míľnikov, udalostí i osobností v histórii Slovákov.

„Prosím, venujte pozornosť veľkomoravskej i cyrilometodskej tradícii, meruôsmym rokom, významným slovenským dejateľom. Nezabúdajte na také výrazné udalosti a dátumy, ako bol napríklad 17. júl a Deň prijatia deklarácie o zvrchovanosti SR,“ požiadal.

Od Šimkovičovej očakáva, že filozofia rezortu bude úplne iná ako v predchádzajúcich troch rokoch a rezort sa vráti k „duchu slovenského národa“. Najbližší tím, ktorý si nová ministerka vybrala, dodáva Ficovi vieru, že sa táto vízia podarí naplniť.

„Toto ministerstvo, hoci je menšie a bude musieť reagovať v zložitých finančných podmienkach, môže pre Slovensko urobiť viac ako viaceré iné ministerstvá spolu,“ skonštatoval premiér.

Upriamenie na národnú kultúru

Pripustil zároveň, že niektoré otázky týkajúce sa oblasti kultúry čaká pomerne náročná diskusia. Za jednu z takýchto tém označil verejnoprávne poslanie RTVS. Šimkovičová potvrdila zhodu vo vízii o činnosti ministerstva, aj ona pokladá za základ upriamenie sa na národnú kultúru a jej tradície pri rešpektovaní kultúr iných národov.

„Rešpekt voči iným kultúram neznamená ich zmiešavanie s tou slovenskou. Ak nás majú uznávať ako národ s vlastnou kultúrou, postavme do popredia našich dejateľov, naše tradície, naše dejiny,“ zdôraznila ministerka.

Verí, že rezort prispeje aj k zmierňovaniu polarizácie spoločnosti, za dôležité považuje dosiahnuť principiálnu zhodu, ktorá bude rešpektovať rozdielnosť názorov.

Predseda vlády Robert Fico v pondelok okrem ministerstva kultúry navštívi ministerstvo obrany a ministerstvo financií.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko