Na hlavný obsah

Rezort kultúry stopol projekt na boj proti dezinformáciám, peniaze chce využiť inak

Financie chce presmerovať na opravu strechy Reduty.

Rezort kultúry stopol projekt na boj proti dezinformáciám, peniaze chce využiť inak
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (SNS). Foto: TASR/Martin Baumann

Ministerstvo kultúry nebude v roku 2023 pokračovať v dotačnom programe, ktorý mal rozvíjať a podporovať mediálnu výchovu a boj proti dezinformáciám. Prostriedky, ktoré sa na program vyčlenili, chce využiť napríklad na dofinancovanie strechy Reduty či prevádzky Univerzitnej knižnice v Bratislave (UKB).

„Vzhľadom na dnešný neskorý dátum a na skutočnosť, že dotáciu je možné poskytnúť len na projekt alebo jeho časť, ktorá sa zrealizovala v roku 2023, môže byť čerpanie poskytnutej dotácie problematické. Keďže hrozí, že by finančné prostriedky účelovo určené na poskytnutie uvedených dotácií nebolo možné použiť z časových dôvodov na daný účel, ministerstvo hľadalo iné spôsoby ich efektívneho využitia,“ vysvetlil rezort. Podotkol, že zmena účelu podlieha súhlasu ministerstva financií (MF).

Rezort kultúry navrhuje presunúť prostriedky na dofinancovanie strechy Reduty v hodnote 258-tisíc eur, ktoré sa pôvodne rozpočtovalo v roku 2024.

„Týmto by sa uvedená investícia ukončila stavebne aj administratívne v roku 2023 a pomohlo by to rozpočtu 2024. Uvedené bude mať istú podporu na MF SR,“ ozrejmilo ministerstvo.

Zvyšné prostriedky zvažuje využiť na dofinancovanie bežnej prevádzky UKB, a to maximálne do sumy 200-tisíc eur. „Momentálne sa hľadá riešenie, aby sa dofinancovanie bežnej prevádzky UKB vykonalo presunom finančných prostriedkov medzi UKB a inými rozpočtovými organizáciami,“ priblížil. Rezort zvažuje dofinancovanie aj ďalších knižníc.

Vysvetlil, že pôvodne na dotačný program vyčlenili 400-tisíc eur. Pričom skutočná suma pre plánované aktivity, tak ako ich schválila určená komisia ešte v predošlom volebnom období, predsdtavovala iba 200-tisíc eur.

„Ministerstvo kultúry by tak dokázalo, pri zmene účelu čerpania, minúť značne vyššiu sumu, ako sa schválilo. Dokonca je pravdepodobné, že dokáže minúť aj celú sumu pridelených finančných prostriedkov,“ podotklo.

Nový dotačný program, ktorý mal podporovať a rozvíjať mediálnu výchovu a bojovať proti dezinformáciám, oznámila v auguste vtedajšia ministerka kultúry Silvia Hroncová.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko