Na hlavný obsah

Skončil sa trojročný proces s členmi kalábrijskej mafie Ndrangheta. Verdikt čítali viac ako hodinu a pol

Vyniesli ho nad vyše 200 osobami.

Skončil sa trojročný proces s členmi kalábrijskej mafie Ndrangheta. Verdikt čítali viac ako hodinu a pol
Predsedníčka súdu a sudkyne pri čítaní rozsudkov v jednom z najväčších procesov v dejinách Talianska. Foto: TASR/AP

V Taliansku v rámci rozsiahleho procesu s členmi kalábrijskej mafie Ndrangheta vyniesli v pondelok (20. 11.) verdikty nad viac ako 200 osobami vrátane dvoch mafiánskych bossov a bývalého poslanca parlamentu Giancarla Pittelliho. Informovala o tom agentúra DPA.

Pittelliho, ktorý v parlamente zastupoval konzervatívnu stranu Forza Italia (FI), odsúdili na 11 rokov väzenia za tajné dohody s mafiou a poskytovanie informácií. Tresty odňatia slobody za členstvo v zločineckej organizácii vymerali aj viacerým bývalým policajtom a niekdajšiemu členovi regionálneho zastupiteľstva.

Proces s členmi Ndranghety sa zameral predovšetkým na klan Mancusovcov. Dvoch miestnych bossov, Saveria Razionaleho a Domenica Bonavotu, odsúdili na 30 rokov väzenia.

Išlo o rozsudky vynesené v procese s viac ako 330 domnelými členmi a pomocníkmi Ndranghety. Proces sa začal v januári 2021 v meste Lamezia Terme v juhotalianskom regióne Kalábria. Obžalovaní čelili obvineniam z vraždy, členstva v zločineckej organizácii, obchodovania s drogami, prania špinavých peňazí či korumpovania štátnych úradníkov.

Pred súd sa postavilo celkovo 338 obvinených. Súd v mnohých prípadoch akceptoval tresty navrhnuté obžalobou, ktorá požadovala celkovo viac ako 4,7-tisíca rokov odňatia slobody. Vynášanie verdiktu v špeciálne zriadenej súdnej sieni trvalo podľa agentúry ANSA hodinu a 40 minút.

V Taliansku takto naposledy súdili stovky mafiánov v procese v roku 1986, ktorý prebiehal v Palerme s členmi sicílskej organizácie Cosa Nostra a ktorý je považovaný za zlomový v boji proti tejto skupine, ktorej úpadok predznamenal.

Ndrangheta pochádza z regiónu Kalábria a je považovaná za jeden z najväčších a najmocnejších zločineckých syndikátov na svete. V Taliansku nahradila sicílsku mafiu Cosa Nostra a rozšírila sa do Európy i zvyšku sveta

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet