Medzinárodná organizácia SOS Méditerranée, organizácia na ochranu životného prostredia Mother Nature Cambodia a aktivistky z Ghany a Kene si v stredu (29. 11.) v Štokholme prevzali ocenenie Right Livelihood Awards. Informovala o tom agentúra DPA.
Mená laureátov ocenenia známeho aj ako alternatívna Nobelova cena oznámili ešte v septembri. Slávnostné odovzdávanie sa uskutočnilo v stredu vo švédskej metropole.
Tohtoroční držitelia sú svedkami nevysloviteľného utrpenia a svojím úsilím prispeli k záchrane životov, zachovaniu prírody i ochrane hodnôt a životných podmienok ľudí na celom svete, uviedla nadácia Right Livelihood (RLW), ktorá ceny udeľuje.
Ocenená aktivistka za práva žien Eunice Brookman-Amissahová z Ghany prispela k liberalizácii zákonov v oblasti interrupcií a prístupu k takýmto zákrokom. Ochrankyňa životného prostredia Phyllis Omidová z Kene bojuje za územné a environmentálne práva miestnych skupín vo svojej krajine.
Huge congratulations to @phyllis_omido ! Just been named a Right to Livelihood awardee for the important work she has done for communities around Kenya, including those at Owino Uhuru! Keep going Phyllis!!! pic.twitter.com/tdzbFwdVIo
— John-Allan Namu (@johnallannamu) November 29, 2023
Mother Nature Cambodia sa usiluje o ochranu životného prostredia aj napriek prísnym obmedzeniam demokratických práv, dodáva RLW. SOS Méditerraneé pomáha utečencom a migrantom v Stredozemnom mori, kde podľa nadácie zachránila približne 39-tisíc migrantov.
Riaditeľ RLW Ole von Uexküll pripomenul vyjadrenia Omidovej, že kto chce zmeniť svet, musí s tým jednoducho začať.
Right Livelihood Award udeľujú každoročne od roku 1980 jednotlivcom a organizáciám, ktoré podporujú ľudské práva, životné prostredie a mier.