Na hlavný obsah

Vzťahy s Českom narušil zub času. Musíme im dať konkrétny obsah, vyhlásil R. Fico v Prahe

Vyzdvihol, že Česko chce pokračovať v tradícii spoločného rokovania vlád V4.

Vzťahy s Českom narušil zub času. Musíme im dať konkrétny obsah, vyhlásil R. Fico v Prahe
Na snímke zľava predseda vlády SR Robert Fico a predseda vlády ČR Petr Fiala. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Česko-slovenské vzťahy sú do určitej miery narušené zubom času, vyhlásil v piatok (24. 11.) v Prahe premiér SR Robert Fico a dodal, že jeho prvá zahraničná cesta tak neviedla do Česka iba zo zdvorilosti.

Fico ďalej po rokovaní so svojím českým partnerom Petrom Fialom uviedol, že Česko a Slovensko prešli od rozpadu spoločného štátu obdobiami kríz vrátane finančnej a pandemickej.

Dodal, že nebol priestor na inventúru vzťahov a nové projekty. Vzájomné vzťahy tak podľa Fica potrebujú dostať konkrétny obsah.

Schôdzka bola podľa neho zaujímavá

Schôdzka s Fialom bola podľa Fica „veľmi zaujímavá“. „Len s výnimkou dodávok zbraní na Ukrajinu máme prakticky rovnaké postoje,“ vyhlásil. Zopakoval, že podľa neho vojenská pomoc Ukrajine nefunguje, na čo Fiala reagoval slovami, že on je, naopak, presvedčený o jej správnosti.

To, že sa na niečom nezhodnú, však podľa predsedu českej vlády neznamená, že spolu nemôžu spolupracovať na veciach, kde je to potrebné.

„My nemáme prehlbovať problémy. My nemáme tie rozdiely, ktoré medzi nami sú, vidieť ako také veľké, aby sme sa nevedeli dohodnúť. Od politikov predsa ľudia chcú, aby rozdiely prekonávali,“ vysvetlil svoj postoj Fiala.

Fico ocenil, že český premiér chce hneď po tom, ako v Poľsku vznikne nová vláda, zvolať stretnutie premiérov krajín Vyšehradskej štvorky (V4). Rovnako vyzdvihol, že Česko chce pokračovať v tradícii spoločného rokovania vlád.

„Musíme dať česko-slovenským vzťahom konkrétny obsah, nemôžeme zostať len pri spomienkovom optimizme alebo rozprávaní o tom, aké to bolo niekedy v minulosti pekné,“ dodal. Fiala oznámil, že najbližšie takého zasadnutie českej a slovenskej vlády sa uskutoční budúci rok na jar v Česku. Fico zas Fialu pozval na návštevu SR.

Fico svoju prvú zahraničnú návštevu v Prahe začal v Senáte, kde ho na pracovných raňajkách prijal jeho predseda Miloš Vystrčil.

Stretol sa aj s predsedníčkou Poslaneckej snemovne

Potom sa stretol aj s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Markétou Pekarovou Adamovou. Popoludní ho ešte čaká schôdzka s prezidentom Petrom Pavlom.

Podľa českých médií má Fico v pláne stretnúť sa aj s opozičným politikom, expremiérom Andrejom Babišom. Chce navštíviť aj bývalého prezidenta Miloša Zemana.

Predsedu slovenskej vlády v Prahe sprevádza aj minister zahraničných vecí Juraj Blanár, ministerka hospodárstva Denisa Saková a minister dopravy Jozef Ráž.

Pre Fica ide už o štvrtú úvodnú návštevu v ČR po nástupe do funkcie predsedu slovenskej vlády. Prvýkrát ho v Prahe prijal v roku 2006 vtedajší český premiér Jiří Paroubek. Potom v roku 2012 Petr Nečas a naposledy v roku 2016 Bohuslav Sobotka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet