Na hlavný obsah

Irán reaguje na útok na Damask: Viní z neho Izrael a vyhradil si právo na odvetu

Izrael sa k správam nevyjadril.

Irán reaguje na útok na Damask: Viní z neho Izrael a vyhradil si právo na odvetu
Záchranári pracujú v budove zasiahnutej leteckým útokom v Damasku. Foto: TASR/AP

Irán obvinil Izrael zo sobotňajšieho (20. 1.) útoku v sýrskej metropole Damask a vyhradil si právo na odvetu. Pri útoku zahynuli piati príslušníci iránskych revolučných gárd. Informovala o tom agentúra AFP.

Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Násir Kanání v tejto súvislosti odsúdil údajné „časté porušovanie suverenity a územnej integrity Sýrie a eskaláciu agresívnych a provokatívnych útokov“ zo strany Izraela.

„Iránska islamská republika si vyhradzuje v pravý čas a na pravom mieste odpovedať“ na najnovší útok podniknutý v sýrskej metropole, dodal Kanání.

Iránske revolučné gardy potvrdili, že pri útoku prišli o život piati ich príslušníci. Podľa správ iránskych médií bol medzi nimi šéf spravodajských operácií gárd v Sýrii a jeho zástupca.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) uvádza, že útok si celkovo vyžiadal najmenej 10 obetí. Jeho terčom sa stala štvorpodlažná obytná budova v damaskej štvrti Mazza, uviedli sýrske štátne médiá s tým, že išlo o akt „izraelskej agresie“. Sýrske ministerstvo obrany hovorí o viacerých civilných obetiach.

Izraelská armáda sa nevyjadruje

Reportér agentúry AFP uviedol, že zo zasiahnutej budovy zostala len kopa trosiek. Očití svedkovia hovoria o výbuchu, ktorý mohol spôsobiť dopad rakety. Izraelská armáda odmietla správy o útoku komentovať: „K správam zo zahraničných médií sa nevyjadrujeme,“ uviedla pre AFP.

Spomínaná štvrť leží juhozápadne od centra Damasku. Nachádza sa tam niekoľko diplomatických misií vrátane libanonského a iránskeho veľvyslanectva, ako aj ústredie OSN. Zdržiavajú sa tam i členovia iránskych revolučných gárd a proiránskych palestínskych frakcií.

Nálet sa odohral iba niekoľko dní po tom, ako iránske revolučné gardy vyhlásili, že zaútočili na „hlavné sídlo izraelskej rozviedky“ v metropole irackého Kurdistanu Arbíl. Iracké úrady tvrdia, že pri útoku zahynuli štyria civilisti a šesť ďalších utrpelo zranenia.

Počas takmer 13 rokov trvajúcej občianskej vojny v Sýrii podnikol Izrael zo svojho územia stovky leteckých útokov, zameraných predovšetkým na sily podporované Iránom, ako aj na pozície sýrskej armády.

Od začiatku vojny v Pásme Gazy medzi Izraelom a palestínskym Hamasom, ktorý je podobne ako libanonské hnutie Hizballáh spojencom Iránu, sa tieto útoky ešte zintenzívnili.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet