Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Údajný izraelský útok na Damask neprežilo piatich príslušníkov iránskych revolučných gárd

Bytovka leží na západe metropoly.

Údajný izraelský útok na Damask neprežilo piatich príslušníkov iránskych revolučných gárd
Záchranári pracujú na budove zasiahnutej leteckým útokom v Damasku. Foto: TASR/AP

Niekoľko príslušníkov iránskych revolučných gárd prišlo o život pri sobotňajšom (20. 1.) raketovom útoku na obytnú budovu v sýrskej metropole Damask, ktorý pravdepodobne vykonal Izrael. Informovali o tom svetové agentúry odvolávajúce sa na iránske médiá.

„Šéf tajnej služby revolučných gárd pre Sýriu, jeho zástupca a dvaja ďalší členovia gárd zomreli mučeníckou smrťou pri izraelskom útoku na Sýriu,“ uviedla iránska tlačová agentúra Mehr. Tá sa odvolala na informovaný, no nemenovaný zdroj.

Exilové Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) už skôr informovalo, že pri údajnom izraelskom útoku na štvorpodlažnú obytnú budovu v Damasku zahynulo najmenej päť ľudí.

V budove v štvrti Mazza, ktorú útok úplne zničil, sa v tom čase malo nachádzať niekoľko osôb napojených na Irán. Sýrske štátne médiá predtým informovali, že v Damasku bolo počuť výbuchy a pravdepodobne sú dôsledkom izraelského útoku.

Spomínaná štvrť leží juhozápadne od centra Damasku. Nachádza sa tam niekoľko diplomatických misií vrátane libanonského a iránskeho veľvyslanectva, ako aj ústredie OSN. Zdržiavajú sa tam i členovia iránskych revolučných gárd a proiránskych palestínskych frakcií.

Počas takmer 13 rokov trvajúcej občianskej vojny v Sýrii podnikol Izrael zo svojho územia stovky leteckých útokov. Zamerali sa predovšetkým na sily podporované Iránom, ako aj na pozície sýrskej armády.

Od začiatku vojny v Pásme Gazy medzi Izraelom a palestínskym Hamasom, ktorý je podobne ako libanonské hnutie Hizballáh spojencom Iránu, sa tieto útoky zintenzívnili.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet