Na hlavný obsah

Prieskum ukázal, aký nástupný plat Slováci očakávajú. Sťahovať sa však kvôli práci nechcú

Priemerná hrubá mesačná mzda je v súčasnosti približne 1 400 eur.

Prieskum ukázal, aký nástupný plat Slováci očakávajú. Sťahovať sa však kvôli práci nechcú
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Dve tretiny Slovákov sa za posledný rok obzerali po novej práci, štvrtina bola aj na pohovore. Očakávaný nástupný plat väčšiny ľudí je do 1 500 eur, najčastejšie 1 250 až 1 500 eur.

Sťahovať sa za prácou je však pre väčšinu problém. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry STEM/MARK pre Home Credit Slovakia.

Priemerná hrubá mesačná mzda zamestnanca na Slovensku je v súčasnosti približne 1 400 eur. Mnohí sú podľa prieskumu nespokojní so svojim aktuálnym finančným ohodnotením a hľadajú preto alternatívy, kde by si zarobili viac.

„Presne 67 percent Slovákov sa za posledný rok pozeralo na nejakú ďalšiu ponuku práce. Veľká väčšina na to využila známe portály inzerujúce pracovné pozície. Na pohovor k novému potenciálnemu zamestnávateľovi sa však odhodlalo ísť za uplynulý rok len 24 percent opýtaných,“ priblížil analytik trhu Home Credit Jaroslav Ondrušek.

Na pohovore ich podľa prieskumu najviac zaujímala otázka výšky mzdy (83 percent), miesto výkonu práce (51 percent), firemné benefity (48 percent) alebo to, aký tam majú kolektív (44 percent).

Nástupný plat do sumy 1 500 eur očakáva spolu 56 percent Slovákov. Rozpätie 1 250 až 1500 eur predpokladá štvrtina opýtaných.

O niečo menej (23 percent) je takých, ktorí by chceli 1 500 až 1 750 eur. Dvanásť percent respondentov by nebolo ochotných zarábať menej ako 2 000 eur. Na druhej strane, len trom percentám ľudí by stačilo aj 750 eur, čo je momentálne hranica minimálnej mzdy.

Ochota sa presťahovať je pomerne nízka

Hoci by väčšina ľudí chcela zarábať viac, ochota presťahovať sa za lepšou pracovnou ponukou je na Slovensku pomerne nízka.

V rámci republiky by tak rozhodne bolo ochotných urobiť 11 percent a skôr áno 26 percent respondentov. Odísť do zahraničia je pripravených ešte menej opýtaných – rozhodne áno 9 percent a skôr áno 19 percent.

Okrem výšky platu, ktorý je najrozhodujúcejším faktorom pre presťahovanie sa za prácou, je to aj atraktivita práce a novej destinácie, ako aj flexibilná pracovná doba.

Prieskum ukázal, že 35 percent Slovákov si môže v súčasnej dobe vybrať miesto, z ktorého budú pracovať.

Ľuďom najviac vyhovuje kombinácia práce z kancelárie a domu, takúto preferenciu má 46 percent opýtaných. Výlučne z domu chce pracovať 24 percent a iba z priestorov firmy 30 percent respondentov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika