Na hlavný obsah

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 je stále dôležité, štúdia poukázala na alarmujúcu štatistiku

Prenos koronavírusu sa nedávno zvýšil.

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 je stále dôležité, štúdia poukázala na alarmujúcu štatistiku
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Adriána Hudecová

Pre očkovanie sa odporúčaným počtom dávok vakcíny proti chorobe COVID-19 bolo v lete 2022 v Spojenom kráľovstve hospitalizovaných alebo zomrelo viac ako sedemtisíc ľudí. Vyplýva to z celoplošnej štúdie, ktorá ako vôbec prvá pokrýva celú britskú populáciu. Informovala v utorok (16. 1.) agentúra AFP.

Táto prelomová štúdia podľa vedcov ukázala dôležitosť toho, aby ľudia naďalej dostávali posilňovacie dávky vakcíny. Covid totiž naďalej predstavuje veľkú hrozbu pre zdravie i zdravotný systém.

AFP s odvolaním sa na štúdiu pripomenula, že počas skorších štádií pandémie bolo zaočkovaných viac ako 90 percent dospelej populácie Spojeného kráľovstva.

Avšak v období od júna do septembra 2022 – po tom, ako odvolali mimoriadnu fázu pandémie a pozornosť sa obrátila inam – bolo – podľa výskumníkov – nedostatočne zaočkovaných približne 44 percent Britov.

Očkovanie by znížilo počet hospitalizácií aj úmrtí

Na základe zdravotných údajov jednotlivcov poskytnutých Národnou zdravotnou službou (NHS), ako aj na základe modelovania výskumníci odhadli, že ak by všetci obyvatelia Spojeného kráľovstva mali primerané a aktuálne očkovanie, počet hospitalizácií alebo úmrtí by poklesol o 7 180.

Znamená to, že takmer 20 percentám zo 40-tisíc hospitalizácií alebo úmrtí na covid počas leta 2022 by sa dalo predísť.

Výsledky jasne ukázali, že „byť plne a riadne zaočkovaný je dobré pre jednotlivcov i pre celú spoločnosť“. Povedala hlavná vedecká pracovníčka spoločnosti Health Data Research UK Cathie Sudlowová.

Kto sa nedostatočne očkoval

Vo výskume, ktorého výsledky uverejnil časopis Lancet, sa použili bezpečné anonymizované zdravotné údaje všetkých osôb starších ako päť rokov v štyroch krajinách Spojeného kráľovstva.

V štúdii sa uvádza, že skupinu nedostatočne zaočkovaných tvorili skôr muži, mladší, inej ako bielej pleti, z chudobnejšieho prostredia a mali menej existujúcich zdravotných problémov.

Odporúčaný počet dávok vakcíny proti covidu sa v čase menil a v jednotlivých krajinách sa líši. Odporúčanie Spojeného kráľovstva v júni 2022 bolo jedna injekcia pre osoby vo veku 5-11 rokov, dve pre osoby vo veku 12-15 rokov, tri pre osoby vo veku 16-74 rokov a štyri pre osoby staršie ako 75 rokov.

Minulý týždeň Svetová zdravotnícka organizácia varovala, že prenos covidu sa v decembri zvýšil. Prispeli aj stretnutia ľudí počas vianočných sviatkov. Najčastejšie hláseným variantom na celom svete je momentálne variant JN.1.

K štúdii výskumníci podotkli, že je to vôbec prvýkrát, čo sa do takejto štúdie zapojilo všetkých 67 miliónov obyvateľov Británie. Vyzvali tiež, aby sa rovnaký prístup uplatnil aj v iných oblastiach výskumu verejného zdravia. Napríklad pri rakovine, cukrovke a srdcových chorobách.

Spojené kráľovstvo má jedinečné predpoklady na realizáciu takéhoto celopopulačného výskumu, pretože „prakticky každá interakcia“ s NHS je zaznamenaná. Objasnil spoluautor štúdie Aziz Sheikh z Edinburskej univerzity. „Nikde inde na svete to nie je možné,“ dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet