Sever Európy zažíva už druhý deň po sebe extrémne mrazy s teplotami pod mínus 40 stupňov. Vo Švédsku v stredu (3. 1.) namerali najnižšiu januárovú teplotu za posledných 25 rokov. Informuje agentúra AP.
Teplotný rekord (mínus 43,6 stupňa) padol pri dedinke Kvikkjokk vo švédskej časti Laponska. Išlo o najsilnejší januárový mráz zaznamenaný v tejto severskej krajine od roku 1999, uviedli miestne médiá.
V blízkej laponskej dedine Nikkaluokta namerali v utorok (2. 1.) ráno mínus 41,6 stupňa. V noci na stredu sa teploty na severe Švédska pohybovali v rozmedzí od mínus 25 do mínus 35 stupňov a mrazivé počasie sa tam očakáva aj po zvyšok týždňa. V stredu to uviedla Ida Dahlströmová zo Švédskeho meteorologického a hydrologického inštitútu (SMHI).
Dosiaľ najnižšou januárovou teplotou v histórii meraní bolo vo Švédsku mínus 49 stupňov, ktorú namerali 27. januára 1999 v obci Karesuando pri fínskych hraniciach.
Nemecko sužujú záplavy
Mrazivé počasie sprevádzané snehovou víchricou narušilo v stredu dopravu v celom severskom regióne, zatvorených bolo viacero mostov a zastavila sa aj vlaková a trajektová doprava. V Škandinávii bolo zatvorených aj viacero škôl.
Vo Fínsku by mali silné mrazy podľa meteorológov pretrvávať prinajmenšom do nedele (7. 1.), pričom na severe to môže byť až mínus 35 stupňov.
V Dánsku polícia na väčšine územia vyzvala motoristov, aby obmedzili cestovanie len na nevyhnutnú mieru. Sever a západ tejto krajiny totiž sužuje snehová víchrica. Miestny meteorologický inštitút varoval pred snežením a poľadovicou a vydal výstrahu druhého najvyššieho stupňa (oranžovú) pred lejakmi na juhu krajiny.
Južnejšie položené Nemecko zase sužujú záplavy. Najhoršia situácia je v spolkovej krajine Dolné Sasko a očakávané dažde ju môžu ešte viac zhoršiť.
V meste Eindhoven na juhu Holandska v utorok neskoro večer zomrel 75-ročný muž po páde z bicykla. Podľa polície pri jeho páde mohol zohrať úlohu aj silný vietor.