Na hlavný obsah

Trh zaplavuje falošný olivový olej. Ako ho rozpoznať?

Hlavným problémom je nedostatok olív, ktorý je spôsobený prehlbujúcim sa suchom.

Trh zaplavuje falošný olivový olej. Ako ho rozpoznať?
Ilustračná snímka - olivový olej. Foto: ČTK/imago stock&people/Ingo Schulz

Falošný olivový olej zaplavuje trh. Upozornil na to už aj Interpol. Dôvodom sú vraj rastúce náklady na jeho výrobu. Hlavným problémom je nedostatok olív, ktorý je spôsobený prehlbujúcim sa suchom v oblasti Stredozemného mora.

Spolu s infláciou, ktorá v posledných rokoch zúri v Európe, to má za následok prudký nárast cien olív a olivového oleja. Jeho falšovanie sa tak stáva čoraz väčším problémom.

Vlani v novembri talianske a španielske úrady počas koordinovanej akcie zadržali celkovo viac ako 250-tisíc litrov takého oleja. Začiatkom januára len v Ríme zasiahli v 50 reštauráciách podozrivých z toho, že svojim zákazníkom podávali falošný olivový olej.

Podrobnosti o falošnom olivovom oleji zisťovala pre Rádio Slovensko redaktorka RTVS Jana Balková:

Tí, čo si takto privyrábajú, zrejme poznajú viacero spôsobov, ako ho falšovať. Interpol upozornil, že najčastejšie to robia tak, že kvalitný olivový olej riedia s lacnejšími druhmi alebo s menej kvalitnými olejmi.

Bežné je aj to, že nepoctiví výrobcovia predávajú ako extra panenský olivový olej tzv. olej „lampante“. Je to termín, ktorý sa používa na označenie druhu olivového oleja, ktorý sa v surovom stave považuje za nepožívateľný alebo nevhodný pre ľudskú spotrebu pre svoju nízku kvalitu a silnú, nepríjemnú chuť.

Ako ho rozpoznať?

Slovo lampante pochádza z talianskeho slova označujúceho lampu, keďže tento nekvalitný olej sa historicky používal ako palivo do olejových lámp. Vyznačuje sa zvýšenou kyslosťou, nežiaducou chuťou a výrazným nepríjemným zápachom.

Rozpoznať falošný olivový olej je v mnohých prípadoch podľa odborníkov možné bez väčších problémov. Informoval o tom aj portál Euronews.

Podľa neho sa pri kúpe olivového oleja v obchode oplatí skontrolovať, či je na etikete uvedený dátum a miesto zberu olív a certifikát príslušnej kontrolnej inštitúcie.

Niektorí výrobcovia umiestňujú na etikety aj QR kódy, ktoré po naskenovaní umožňujú skontrolovať celý výrobný reťazec danej fľaše olivového oleja. Portál dokonca upozorňuje, že falošným výrobkom často chýba chuť a aróma. Rozpoznanie falšovaného olivového oleja si však väčšinou vyžaduje aspoň najjednoduchší laboratórny test.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet