Na hlavný obsah

V Indonézii vybuchlo niekoľko sopiek, úrady museli evakuovať tisíce ľudí

Do ovzdušia začali chrliť plyny a lávu.

Indonézska sopka Merapi na ostrove Jáva v nedeľu (21. 1.) vybuchla a vychrlila do ovzdušia plyny a lávu. Okrem nej sa cez víkend prebudilo ešte niekoľko ďalších sopiek, indonézske úrady preto museli evakuovať tisíce ľudí. Informuje o tom agentúra AP.

Sopka Merapi ležiaca na hranici provincie Stredná Jáva a regiónu Jogjakarta v nedeľu podľa miestnych úradov vychrlila zmes horúcich plynov, dymu a lávy až do vzdialenosti dvoch kilometrov. Stĺp horúcich plynov siahal do výšky približne 100 metrov, popol pokryl niekoľko dedín v okolí sopky. Obete zatiaľ nehlásili.

Merapi, v preklade Hora ohňa, je najaktívnejším z viac než 120 vulkánov v Indonézii. Jeho nedeľná explózia je prvou od novembra 2020, keď úrady zvýšili stupeň ohrozenia na druhý najvyšší. Obyvateľov varovali, aby sa ku kráteru nepribližovali na menej ako sedem kilometrov a pozorne sledovali prípadné výrony lávy.

Výbuch Merapi v roku 2010 si vyžiadal 347 životov a vyhnal z domovov 20-tisíc obyvateľov. V okruhu desiatich kilometrov okolo sopky žije približne 250-tisíc ľudí.

V nedeľu sa prebudila aj sopka Marapi na ostrove Sumatra, ktorej názov takisto znamená Hora ohňa. Približne 500 obyvateľov žijúcich v jeho blízkosti evakuovali. Marapi vybuchla aj v decembri, pričom na jej svahoch zahynulo 23 horolezcov a niekoľko ďalších utrpelo zranenia.

Horúce plyny začala v nedeľu chrliť i sopka Lewotobi Laki Laki v provincii Východné Malé Sundy. Z jej okolia evakuovali viac ako 6 500 ľudí.

Už v sobotu (20. 1.) vybuchli sopky Semeru v provincii Východná Jáva a Ibu na ostrove Halmahera v provincii Severné Moluky, ktoré chrlili plyny a popol do výšky niekoľkých stoviek metrov.

Indonézia sa nachádza v oblasti s vysokou seizmickou aktivitou známej aj ako Pacifický ohnivý kruh, kde často dochádza k zemetraseniam a výbuchom sopiek.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet