Na hlavný obsah

Tesne unikli nebezpečenstvu: Niekoľko hodín po evakuácii pohltila láva v islandskom mestečku tri domy

Láva začala v meste Grindavík vytekať na povrch.

Tesne unikli nebezpečenstvu: Niekoľko hodín po evakuácii pohltila láva v islandskom mestečku tri domy
Sopka na juhozápade Islandu opäť chrlí lávu. Foto: RTVS

Najmenej tri domy pohltila láva na okraji islandského rybárskeho prístavného mestečka Grindavík, ktorá začala v nedeľu (14. 1.) vytekať z nových trhlín v zemskom povrchu. Stalo sa tak len niekoľko hodín po tom, ako obyvateľov evakuovali do bezpečia. Informovali podľa agentúry AFP miestne úrady.

Väčšinu obyvateľov mestečka preventívne evakuovali už 11. novembra. Domov sa mohli vrátiť 22. decembra, no využila to len hŕstka z nich. Séria slabých zemetrasení — niekedy stovky za deň — v tom čase vytvorila veľké trhliny v cestách, domoch a budovách.

Láva začala v meste Grindavík vytekať na povrch. V reportáži v Správach RTVS sa tomu venoval redaktor Pavel Achs:

Grindavík má približne štyritisíc obyvateľov a leží na polostrove Reykjanes juhozápadne od hlavného mesta Reykjavík. Nedeľňajšia erupcia je už piata od roku 2021. Naposledy k nej došlo 18. decembra, prúd lávy vtedy mestečko minul.

Nepomohli ani bariéry

V nedeľu sa prvá erupcia začala o 08.00 miestneho času (09.00 h SEČ), kedy sa v zemi asi 450 metrov severne od mesta otvorila trhlina. Islandský meteorologický úrad v nedeľu večer uviedol, že puklina je dlhá okolo 900 metrov a prechádza cez hlavnú cestu vedúcu do Grindavíku.

Druhá trhlina sa otvorila okolo poludnia ešte bližšie k ľudským obydliam, pričom láva z nej zasiahla niekoľko domov. Do večerných hodín dosiahla dĺžku okolo 100 metrov. Lávu nezastavili ani bariéry zo zeme a skál, postavené severne od Grindavíku.

Sopečná aktivita v okolí mesta Grindavík už v pondelok (15. 1.) zrejme zmiernila, píše agentúra Reuters.

Erupcia spôsobila prerušenie dodávok elektriny a vody. Neďaleké geotermálne kúpele museli zatvoriť. Letecká doprava ovplyvnená zatiaľ nebola.

V januári 1973 sa len 150 metrov od centra mesta Heimaey ležiaceho na jednom z islandských Vestmanských ostrovov nečakane otvorila trhlina, z ktorej začala vytekať láva. Tretina domov bola zničená a 5 300 obyvateľov evakuovali. Jedna osoba zomrela.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet