Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Civilné obete a znásilnenia žien: Turecko na severe Sýrie porušuje ľudské a majetkové práva, tvrdia pozorovatelia

Píšu aj o vojnových zločinoch.

Civilné obete a znásilnenia žien: Turecko na severe Sýrie porušuje ľudské a majetkové práva, tvrdia pozorovatelia
Archívna snímka: Kurdka s portrétom Mahsy Amíniovej počas protestu odsudzujúceho jej smrť v meste Kámišlí na severe Sýrie. Foto: SITA/AP

Turecko nesie zodpovednosť za vážne porušovanie ľudských a majetkových práv obyvateľstva pohraničných oblastí severnej Sýrie. Tie kontroluje Ankara a jej spojenci. Uvádza sa to v správe, ktorú vo štvrtok (29. 2.) zverejnila organizácia Human Rights Watch, informuje agentúra AFP.

Tuecká armáda od roku 2016 podnikla niekoľko pozemných operácií zameraných na vytlačenie kurdských milícií z priľahlých pohraničných oblastí severnej Sýrie. Ankara a jej spojenci tam v súčasnosti kontrolujú dva rozsiahle pásy územia.

Turecko „nesie zodpovednosť za závažné porušovanie práv aj za možné vojnové zločiny páchané príslušníkmi jeho vlastných síl, alebo ním podporovaných miestnych ozbrojených skupín“ v severnej Sýrii, píše sa v správe Human Rights Watch.

Obeťami týchto činov sa podľa HRW najčastejšie stávajú kurdskí civilisti a osoby podozrievané z kontaktov na kurdské sily. Zadržané Kurdky pritom vypovedajú o prípadoch znásilnenia a sexuálneho násilia, pričom dochádza aj k zatýkaniu matiek spoločne s malými deťmi.

V niektorých prípadoch sú do páchania zjavných vojnových zločinov v severnej Sýrii priamo zapojení aj tureckí činitelia a orgány. A to vrátane príslušníkov ozbrojených síl a tajných služieb, uvádza sa v správe HRW.

Píšu aj o deportáciách

Podľa zistení organizácie sú ozbrojenci z Ankarou podporovaných početných povstaleckých skupín zodpovední za svojvoľné zadržiavanie a zatýkanie, za vynútené zmiznutia osôb, mučenie a ďalšie formy zlého zaobchádzania či za nespravodlivé vojenské súdy s desiatkami ľudí.

Podľa správy Ankara okrem toho „hromadne deportovala tisíce sýrskych utečencov“ z tureckého územia do oblastí Sýrie pod jej kontrolou.

Z Tureckom ovládaných častí severovýchodu Sýrie utiekli státisíce ľudí, ktorých majetku sa zmocnili alebo vydrancovali povstalci z početných frakcií Ankarou podporovanej Sýrskej národnej armády (SNA), uvádza HRW.

Zároveň vyzvala turecké úrady, aby do zaistili „okamžitý a ničím neobmedzený prístup“ nezávislých vyšetrovacích orgánov do oblastí severnej Sýrie pod ich kontrolou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet