Na hlavný obsah

Dávky v nezamestnanosti na Slovensku sú vyššie a poberá ich menej ľudí

Za posledné tri roky dávka vzrástla o takmer tridsať percent.

Dávky v nezamestnanosti na Slovensku sú vyššie a poberá ich menej ľudí
Ilustračná snímka eurobankoviek. Foto: RTVS

Priemerná výška dávky v nezamestnanosti, ktorú ľuďom bez práce vypláca Sociálna poisťovňa, dosiahla v minulom roku 567 eur. Za posledné tri roky tak táto dávka vzrástla o takmer tridsať percent, keďže v roku 2020 bola priemerná výška dávky v nezamestnanosti 441 eur.

Dávku v nezamestnanosti poberalo v minulom roku na Slovensku priemerne 36,6-tisíca osôb. Oproti stavu spred troch rokov ide o pokles zhruba o tretinu. V roku 2020 sa táto dávka vyplácala viac ako 53-tisícom ľudí.

Sociálna poisťovňa vynaložila na výplatu nezamestnaneckých dávok za celý minulý rok viac ako 268 mil. eur. Znamená to pokles o 61 mil. eur oproti roku 2020. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Dávku v nezamestnanosti vypláca Sociálna poisťovňa nezamestnanému najviac pol roka. Podmienkou nároku na túto dávku je získanie najmenej 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných.

Dávka v nezamestnanosti sa poskytuje za dni a jej výška je 50 % denného vymeriavacieho základu, resp. dennej hrubej mzdy zamestnanca. S rastom miezd zamestnancov tak stúpa aj priemerná suma dávky v nezamestnanosti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika