Na hlavný obsah

Slovenského mlieka je rekordne málo a je drahšie. RTVS zisťovala, ako sa budú jeho ceny vyvíjať tento rok

Sebestačnosť Slovenska v jeho produkcii je opäť nižšia.

Slovenského mlieka je rekordne málo a je drahšie. RTVS zisťovala, ako sa budú jeho ceny vyvíjať tento rok
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Sebestačnosť Slovenska v produkcii mlieka je opäť nižšia. Minulý rok sme ho vyprodukovali najmenej v histórii, zároveň malo najvyššiu výkupnú cenu. Producenti pokles cien nepredpokladajú ani tento rok.

Ešte nedávno malo Slovensko v produkcii surového kravského mlieka plnú sebestačnosť. Situácia sa zmenila. Sebestačnosť klesá každým rokom, bez výminky roku 2023. Na Slovensku sa historicky nadojilo najmenej mlieka. Tým pádom ho išlo aj menej na pulty zo slovenských zdrojov,

„Musíme konštatovať, že opäť to kleslo, za minulý rok klesli počty dojníc o vyše štyritisíc kusov, čo predstavuje vyše štyri percentá. Treba skonštatovať, že na Slovensku ich máme už len niečo cez 100-tisíc,“ skonštatovala riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Margita Štefániková.

Podrobnosti o sebestačnosti v produkcii mlieka zisťovala redaktorka Jana Obrancová v Správach RTVS z regiónov:

Dodávky mlieka minulý rok klesli o dve percentá. V tom objemovom vyjadrení ide o 16,5 milióna kilogramov. „Keď sa na to pozriem z hľadiska tej sebestačnosti, ak to prerátavame priemernou spotrebou, tak ide vlastne o spotrebu pre 90-tisíc ľudí,“ vysvetlila Štefániková.

Na farme v Žemberovciach vlani stúpli náklady o 150-tisíc eur. Nachádza sa tam 300 dojníc. Pri výrobe mlieka cez tri milióny litrov, náklady stúpli o päť centov na liter mlieka.

„Čiže aj tieto náklady spôsobujú, že chovatelia dojníc nie sú ochotní tieto náklady znášať, pretože výrobu mlieka nerobia so ziskom. Chov dojníc je celé roky stratový a chovatelia odmietajú kompenzovať túto stratu z iných výrobných činností, a preto vlastne jeden z dôvodov je aj to, že znižujú stavy dojníc,“ uviedol predseda PD Žemberovce Milan Halmeš.

Ako sa budú ceny vyvíjať?

Rok 2023 priniesol aj ďalší historický rekord, nielen teda v tom, že sa nadojilo najmenej mlieka, ale aj v tom, že jeho výkupná cena, teda cena za ktorú mliekarne vykupujú toto mlieko od chovateľov dojníc bola historicky v priemere najvyššia.

„Nedá sa tlačiť na spracovateľov a samozrejme tým aj na obchod, že cena mliečnych výrobkov môže ísť dole, lebo určite náklady na výrobu mlieka sú stále vyššie a vyššie. Čiže tá cena je asi oprávnená, lebo nikto nemôže povedať tej krave, aby si spravila postavu a išla na diétu. Kŕmiť ju treba, my takú cenu zaplatíme a musíme to potom dostať do výrobkov a výrobky tým pádom nemôžu byť lacné, lacnejšie, nebodaj zadarmo,“ dodal prezident Slovenského mliekarenského zväzu Marián Šolty.

Aktuálne sa sebestačnosť Slovenska v produkcii surového kravského mlieka pohybuje na úrovni asi 76 percent.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika