Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Hlavou severoírskej vlády sa prvýkrát stala nacionalistka Michelle O’Neillová zo Sinn Féin

Dezignovanou premiérkou však bola už od mája 2022.

Hlavou severoírskej vlády sa prvýkrát stala nacionalistka Michelle O’Neillová zo Sinn Féin
Nová predsedníčka severoírskej vlády Michelle O'Neill. Foto: TASR/AP

Prvou ministerkou vlády Severného Írska sa v sobotu (3. 2.) stala Michelle O’Neillová z republikánskej strany Sinn Féin. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá dodala, že je to vôbec prvýkrát, čo nacionalista podporujúci zjednotenie Írska povedie v Spojenom kráľovstve vládu s prenesenými právomocami.

O’Neillovej vymenovanie za predsedníčku vlády zhromaždením Severného Írska prišlo po obnovení deľby moci v provincii po tom, ako najväčšia probritská Demokratická unionistická strana (DUP) ukončila svoj dvojročný bojkot.

Severné Írsko nemalo fungujúcu vládu od februára 2022, keď DUP začala na protest proti pobrexitovým obchodným dohodám bojkotovať regionálny parlament. Návrat do vlády s nacionalistickou stranou Sinn Féin strana DUP opakovane odmietala.

K zmene postoja DUP došlo po tom, čo vláda Spojeného kráľovstva minulý týždeň dala politikom Severného Írska čas do 8. februára. Mali buď obnoviť paralyzovanú vládu v Belfaste, alebo sa uchádzať o mandát voličov v nových voľbách.

Po zrušení bojkotu zo strany DUP poslanci parlamentu Severného Írska v sobotu obnovili činnosť svojho zákonodarného zhromaždenia s prenesenými právomocami a vymenovali O’Neillovú za prvú ministerku (predsedníčku vlády).

Na schôdzi parlamentu vymenujú aj ďalších členov kabinetu.

Napätie v Írskom ostrove

Podľa Veľkopiatkovej – alebo Belfastskej – dohody z roku 1998, ktorá ukončila tri desaťročia sektárskeho násilia v Severnom Írsku, sú si posty prvého ministra a zástupcu prvého ministra rovné, pokiaľ ide o právomoci.

Agentúra Reuters v tejto súvislosti poznamenala, že nominácia O’Neillovej na premiérsky post predstavuje posun k novej generácii pragmatickejších írskych nacionalistov, ktorí nemajú priame spojenie s desaťročia trvajúcim konfliktom v Severnom Írsku.

Fakt, že vládu entity s protestantskou väčšinou bude viesť zástupkyňa katolíckeho náboženstva, je podľa Reuters „nesmierne symbolický“. Odráža nielen postavenie Sinn Féin ako najväčšej a momentálne najsilnejšej strany Severného Írska – bývalého politického krídla Írskej republikánskej armády (IRA) -, ale aj meniacu sa demografiu, odkedy sa Írsky ostrov v roku 1921 rozdelili na dva samosprávne celky.

Táto 47-ročná politička sa stala dezignovanou premiérkou už v máji 2022. Vtedy sa Sinn Féin po voľbách do 90-členného zhromaždenia stala najväčšou stranou v zákonodarnom zbore. O’Neillová však svoju funkciu nemohla prebrať pre bojkot zo strany DUP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet