Hospicu v Ľubici chýba 60-tisíc eur. Nepreplatila ich Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Tvrdí, že zariadenie prekročilo limit na dohodnutý objem zdravotnej starostlivosti za minulý rok. Charite teraz pomáhajú uhradiť náklady verejné zbierky.
V hospici sa starajú o ľudí v poslednej fáze ich života. Od hygieny, otáčania, aby nevznikali preležaniny, až po kŕmenie či pohladenie. „Sú to dosť vážne stavy, aby netrpeli bolesťou,“ uviedla sanitárka v Hospici sv. Alžbety v Ľubici Mária Dziaková. „Naučí vás to pokore, inak sa začnete pozerať na ten svet a vážiť si svoj život,“ dodala.
Viac o situácii v hospici v Ľubici zisťovala v relácii Správy RTVS z regiónov redaktorka Ivana Ratkovská:
Náklady na starostlivosť o pacientov však rastú a to, čo zaplatia zdravotné poisťovne nestačí. V Hospici svätej Alžbety pritom nemajú uhradené niektoré minuloročné faktúry za poskytnutú zdravotnú starostlivosť.
„Dohadujeme sa so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, ktorá za minulý rok dlží asi 60-tisíc na platbách,“ ozrejmil riaditeľ hospicu Bohumír Živčák.
VšZP tvrdí, že hospic poskytol viac zdravotnej starostlivosti, ako mal v zmluve a poisťovňa nič navyše zaplatiť nemôže. „S dohodnutými zmluvnými podmienkami obe zmluvné strany súhlasili. V tomto zmysle preto nie je možné hovoriť o dlhu,“ informovala hovorkyňa VšZP Ivana Linetová.
Ministerstvo zdravotníctva sľubuje peniaze
Ministerstvo zdravotníctva vraj nemôže vstupovať do zmluvného vzťahu hospicu a poisťovne, ale pre hospice sľubuje tento rok viac peňazí. Ide o sumu štyri respektíve šesť eur na jedného pacienta na lôžku za celý deň.
„Pevná cena za paliatívnu zdravotnú starostlivosť poskytovanú poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorý má povolenie na prevádzkovanie hospicu, je v tomto roku 100 eur na lôžkodeň,“ priblížil hovorca Ministerstva zdravotníctva Andrej Wallner.
„Ale poisťovne nezvýšili mesačný limit, čiže v praxi to vyzerá tak, že dostaneme viac za lôžkodeň, ale môžeme mať len menej pacientov, tak sme sa nikam neposunuli,“ skonštatoval Živčák.
A nejde len o klientov, ale aj o výplaty zamestnancov. Aj keď ako hovoria, táto práca je pre nich najmä poslaním. „Je to naozaj drina a nie je to zaplatené, je to stále len minimálna mzda,“ reagovala jedna zo zamestnankýň hospicu.
Náklady na starostlivosť v hospici preto pomáhajú uhradiť príbuzní. Kľúčové sú verejné zbierky. Spišská katolícka charita robí jednu z celonárodných zbierok už túto nedeľu vo všetkých slovenských kostoloch.