Na hlavný obsah

Pacient s čipom od Neuralinku dokáže svojimi myšlienkami ovládať kurzor myši

Informoval o tom Elon Musk.

Pacient s čipom od Neuralinku dokáže svojimi myšlienkami ovládať kurzor myši
Prvý pacient, ktorému spoločnosť Neuralink implantovala mozgový čip, teraz dokáže svojimi myšlienkami hýbať kurzorom myši na obrazovke. Foto: Profimedia

Prvý pacient, ktorému spoločnosť Neuralink implantovala mozgový čip, teraz dokáže svojimi myšlienkami hýbať kurzorom myši na obrazovke, povedal v noci na utorok (20. 2.) zakladateľ projektu Elon Musk.

Podľa neho sa zdá, že sa prvý účastník klinickej štúdie po zavedení čipu do mozgu úplne zotavil. O vyjadrení informovala agentúra Reuters.

Neuralink vlani dostal od amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) súhlas na prvú klinickú štúdiu na ľuďoch a na konci januára Musk oznámil, že firma implantovala čip prvému človeku. Zaradila sa tým k viacerým ďalším projektom, ktorým sa v uplynulých rokoch takýto zákrok podaril.

„Pokrok je dobrý a zdá sa, že pacient sa plne zotavil,“ povedal v pondelok (1í. 2.) Musk v rozhovore vysielanom na jeho sociálnej sieti X. „Pacient je schopný hýbať s myšou po obrazovke len svojím myslením,“ pokračoval.

Má pomáhať ľuďom s ochrnutím

Spoločnosť Neuralink sa rovnako ako pri januárovom oznámení k veci ihneď nevyjadrila. Musk uviedol, že ďalším cieľom klinickej štúdie je teraz vykonať prostredníctvom implantátu čo najviac kliknutí myšou.

Neuralink svoj mozgový čip o veľkosti mince vyvinul v roku 2022, známy je tiež ako implantát rozhrania mozog-počítač (BCI). Zariadenie, ktoré bolo testované na zvieratách, podľa spoločnosti umožňuje zaznamenávať a bezdrôtovo prenášať mozgové signály do aplikácie, ktorá dekóduje, ako sa človek mieni pohybovať.

Dlhodobým cieľom je pritom napríklad umožniť ľuďom s kvadruplegiou, čiže ochrnutím všetkých štyroch končatín, ovládať zariadenie myšlienkami.

Na tomto koncepte neurovedci pracujú celé desaťročia. Už v roku 2004 voperovali americkí vedci zo spoločnosti Cyberkinetics mladému Američanovi do mozgu čip, s pomocou ktorého ovládal e-mail a hral počítačové hry. 

Vlani zase skupina švajčiarskych vedcov oznámila, že ich systém zahŕňajúci mozgové implantáty pomáha ochrnutému mužovi chodiť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet