Na hlavný obsah

Proti znižovaniu trestov za korupciu sú aj voliči koalície, vyplýva z prieskumu pre Transparency International

Až 69 percent voličov koalície so znižovaním nesúhlasí.

Proti znižovaniu trestov za korupciu sú aj voliči koalície, vyplýva z prieskumu pre Transparency International
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Proti znižovaniu trestov za korupciu sú aj voliči koalície. Vyplynulo to z prieskumu agentúry Focus pre neziskovú organizáciu Transparency International Slovensko (TIS). Prieskum ukázal, že 69 percent voličov koaličných strán nesúhlasí s tým, aby páchateľov korupcie trestali menej prísne ako v súčasnosti.

Agentúra prieskum uskutočnila medzi 16. a 23. januárom na vzorke 1015 respondentov. Ako organizácia priblížila, respondentov sa pýtali, či súhlasia s tým, aby boli páchatelia korupcie trestaní menej. Pričom 77 percent oslovených odpovedalo záporne, z čoho 43 percent odpovedali určite nie, 34 percent skôr nie. Určite áno odpovedalo len 4,6 percent respondentov.

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že proti je väčšina respondentov z najmenších obcí, ale aj veľkých miest, mladí ľudia nad 18 rokov, ale aj seniori. „Prieskum tiež ukázal, že snahy vládnej koalície o urýchlené prijatie nižších trestných sadzieb, o čom aktuálne na návrh obžalovaného poslanca Tibora Gašpara rokuje Národná rada SR, narážajú nielen na protesty tisícok ľudí na námestiach, ale aj nesúhlas vlastných voličov samotnej koalície,“ približuje TIS.

Pri voličoch Hlasu a SNS prekročil podiel tých, ktorí nesúhlasia s nižšími trestami za korupciu až 70 percent a v prípade Smeru to bolo cez 65 percent. „Podiel koaličných voličov s kritickým názorom na oslabovanie trestov za korupciu sa pritom od celej vzorky líši len mierne,“ skonštatoval riaditeľ TIS Michal Piško.

Slovensko sa zlepšilo vo vnímaní korupcie

Organizácia priblížila, že ohlasy ukazuje aj rozloženie podľa podpory pre prezidentských kandidátov. Z podporovateľov Petra Pellegriniho je proti zníženiu trestov za korupcie 68 percent opýtaných. Pričom pri voličoch Ivana Korčoka je to takmer 88 percent.

V rámci prieskumu sa pýtali aj na odhad rozsahu prísneho trestania korupcie. „Odpovede ukázali, že viac ako polovica populácie počet korupčníkov zavieraných ročne do väzenia pocitovo nadhodnocuje a prikláňa sa k desiatkam. Cez stovku je ich podľa 6,4 percenta opýtaných. Iba 27,3 percenta ľudí odhadlo správne, že ich je za rok menej ako desať,“ informuje TIS s tým, že slovenské súdy ukladajú ročne cez 5 500 nepodmienečných trestov. Korupcie sa týka priemerne menej ako päť z nich.

TIS súčasne upozorňuje, že iniciatíva znížiť tresty za korupciu prišla v čase, keď sa Slovensko v rebríčku vnímania korupcie zlepšilo a skončilo tak zo 180 krajín na 47 mieste, čo predstavuje v porovnaní s predchádzajúcim rokom zlepšenie o dve priečky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko