Na hlavný obsah

Rozdiely pri podobných prípadoch by mohli byť minulosťou: Súdy zavádzajú tabuľkové výživné

Sudcovia aj mediátori v tom vidia možnosť, ako urýchliť dohody medzi rodičmi.

Rozdiely pri podobných prípadoch by mohli byť minulosťou: Súdy zavádzajú tabuľkové výživné
Na ilustračnej snímke deti. Foto: RTVS

Veľké rozdiely vo výživnom pri podobných prípadoch by mali byť minulosťou. Odborníci vytvorili metodiku a tabuľky. Tento týždeň ju zverejnilo ministerstvo spravodlivosti. Sudcovia aj mediátori v tom vidia možnosť, ako urýchliť dohody medzi rodičmi.

Deti pani Andrey Bordanovej trpia viacerými vrodenými ochoreniami. Pravidelne preto chodia na preventívne prehlidky ku kardiológovi, imunológovi a ďalším odborným lekárom. Mesačne tak na liečbu utratí približne 120 eur.

Na tabuľkové výživné sa v spravodajskom bloku Správy :24 pozreli redaktorky RTVS Lucia Hamran Kollárová a Andrea Šeligová:

„Potrebujú nielen lieky, ale aj zdravotné pomôcky, ako inhalátory, násady na to a podobne. Takisto učebné pomôcky, aby sme vedeli doma pracovať,“ povedala Andrea.

Ďalšie náklady má spojené so stravou, cestovným, školou a ďalšími základnými potrebami. Súd jej pri rozvode určil výživné 160 eur pre obe deti dokopy.

V podobných prípadoch rozhodujú odlišne

Podľa mediátora je bežnou praxou, že okresné súdy rozhodujú v podobných až totožných prípadoch o výške výživného odlišne. „Čiže výpočet výživného bol akýmsi spôsobom nepredvídateľný,“ uviedol mediátor Martin Biskupič.

Aby sa rozdiely zmiernili, vydalo ministerstvo spravodlivosti metodiky, ktoré budú pomôckou pri rozhodovaní. Ich súčasťou je aj tzv. tabuľkové výživné.

„Nielen, že tieto metodiky majú pomôcť sudcom, ale majú pomôcť aj rodičom pri dosahovaní mimosúdnych dohôd. Lebo akonáhle rodič vie približne odhadnúť, čo by mu súd určil, je viac náchylnejší sa dohodnúť,“ doplnil Biskupič.

„Ona nezavádza nejaký radikálne nový postup, vychádza z toho, čo už tu máme. A navyše dodáva ďalšiu možnosť z hľadiska väčšej predvídateľnosti rozhodnutí aj pre účastníkov konania,“ podotkla predsedníčka Mestského súdu Bratislava II a podpredsedníčka Asociácie rodinných sudcov Anna Križáková.

Sudca má na výber

Manuály majú však len odporúčací charakter. Sudca sa nimi preto môže, ale nemusí riadiť. „Práve preto, že každý prípad je iný. Obzvlášť v rodinnoprávnych vzťahoch nie je možné vychádzať striktne z pevne daných mantinelov,“ uzavrela Križáková.

Autori dúfajú, že metodiky okrem zníženia rozdielov v rozhodnutiach, pomôžu aj k tomu, aby sa viac rodičov vedelo dohodnúť mimosúdne.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika