Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Separatistický región Moldavska Podnestersko požiadal Rusko o „ochranu“

Existujú obavy, že by sa mohol otvoriť nový front vo vojne Ruska s Ukrajinou.

Separatistický región Moldavska Podnestersko požiadal Rusko o „ochranu“
Ilustračná snímka Tiraspolu. Foto: Unsplash

Moldavský separatistický región Podnestersko požiadal v stredu (28. 2.) Rusko o „ochranu“, informuje o tom agentúra AFP.

V rezolúcii sa uvádza, že predstavitelia tohto proruského odštiepeneckého regiónu požiadajú ruskú Radu federácie a Štátnu Dumu o „zavedenie opatrení na ochranu Podnesterska tvárou v tvár zvýšenému tlaku zo strany Moldavska“, citovali miestne i ruské tlačové agentúry.

Podnesterský parlament sa v stredu (28. 2.) zišiel na mimoriadnom zasadaní prvýkrát od roku 2006. Išlo len o siedme zasadanie zákonodarného zboru tejto medzinárodne neuznanej republiky vyhlásenej v septembri 1990, pripomína AFP.

Na predchádzajúcom mimoriadnom zasadaní separatisti vyhlásili referendum o pripojení k Rusku, v ktorom drvivá väčšina zúčastnených hlasovala za.

Samozvaná Podnesterská republika, ktorú ovládajú proruskí separatisti, sa nachádza na juhozápade Moldavska pri hraniciach s Ukrajinou.

Existujú obavy, že v Podnestersku by sa mohol otvoriť nový front vo vojne Ruska s Ukrajinou. Ukrajinská armáda varovala, že Rusko by mohlo z Podnesterska zaútočiť na neďaleké ukrajinské prístavné mesto Odesa.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet