Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Európska komisia uvoľňuje zmrazené miliardy eur pre Poľsko, dôvodom je obnova právneho štátu

Ide o 137 miliárd eur.

Európska komisia uvoľňuje zmrazené miliardy eur pre Poľsko, dôvodom je obnova právneho štátu
Poľský premiér Donald Tusk (uprostred), predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová a belgický premiér Alexander De Croo (vľavo). Foto: TASR/AP

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok (23. 2.) oznámila, že EK uvoľňuje pre Poľsko 137 miliárd eur z postpandemických fondov EÚ. EK ich zmrazila pre ohrozenie právneho štátu v Poľsku. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

„Európska komisia na budúci týždeň predloží rozhodnutie o uvoľnení až 137 miliárd eur pre Poľsko,“ uviedla von der Leyenová na Twitteri. Počas návštevy Varšavy povedala, že má dobrý dojem z úsilia Poľska obnoviť právny štát.

Poľský premiér Donald Tusk toto oznámenie privítal a uviedol, že peniaze budú minuté dobre.

Poľský minister spravodlivosti Adam Bodnar nedávno predstavil plán viacerých legislatívnych zmien na zvrátenie reforiem súdnictva v Poľsku. Rozbehla ich predchádzajúca vláda strany Právo a spravodlivosť (PiS) a podľa kritikov je to umožňovalo ovplyvňovať súdnictvo podľa straníckych záujmov.

EK v roku 2017 spustila voči Poľsku konanie na základe článku 7 ods. 1 Zmluvy o Európskej únii. Reagovala tým na ohrozenie právneho štátu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet