Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Vtáčiu chrípku potvrdili v ďalších dvoch chovoch na západnom Slovensku

Ide o farmy pri Trnave a pri Senci.

Vtáčiu chrípku potvrdili v ďalších dvoch chovoch na západnom Slovensku
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Vtáčiu chrípku potvrdili aj na farmách pri Senci a pri Trnave. Ide zrejme o sekundárne ohniská nákazy. Uviedlo to v pondelok (5. 2.) na sociálnej sieti Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

„Po tom, ako bola minulý týždeň ukončená depopulácia 40-tisíc kusov hydiny na farme Nový Pavol v Zlatnej na Ostrove (okres Komárno), boli na príslušné pracoviská veterinárnej správy nahlásené ďalšie zvýšené úhyny hydiny v rozmnožovacích a úžitkových chovoch na farmách Veľká Častá (28-tisíc kusov hydiny) a Špačince (24-tisíc kusov hydiny),“ spresnil agrorezort.

„Predpokladaným zdrojom nákazy pre primárne ohnisko je pravdepodobne nepriame zavlečenie vírusu prostredníctvom nakazených voľne žijúcich vtákov,“ zdôraznila Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR. V okolí sa podľa veterinárov zvyknú na vodných plochách zdržiavať napríklad labute vo vyšších počtoch.

Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Trnava a RVPS Senec nariadili opatrenia v zmysle platných predpisov, teda opatrenia v ohnisku nákazy a opatrenia pre reštrikčné pásmo – ochranné pásmo v okruhu tri kilometrov a pásmo dohľadu v okruhu 10 kilometrov.

Nariadenia adresujú prevádzkovateľovi, obciam v rámci pásiem. Ďalej aj chovateľom hydiny a iného vtáctva v rámci pásiem a poľovníckym združeniam. „A to obdobným spôsobom, ako pri primárnom ohnisku na farme Nový Pavol,“ dodala ŠVPS.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny